Artykuł sponsorowany

Co zrobić w przypadku problemów z układem hamulcowym?

Co zrobić w przypadku problemów z układem hamulcowym?

Samochody znacząco ułatwiają nam codzienne życie i mają ogromny wpływ na jego komfort. Dzięki nim zarówno przemieszczanie się po mieście, jak i pokonywanie wielu kilometrów, stało się znacznie łatwiejsze. Nic dziwnego, że kierowcy bardzo dbają o swoje pojazdy, a gdy dochodzi do usterki, szybko tracą nerwy. Obawiają się, że poważna awaria uniemożliwi im korzystanie z auta przez wiele dni, a nawet tygodni. Pamiętajmy wiec, żeby regularnie odwiedzać sprawdzony warsztat samochodowy – w końcu od tego zależy bezpieczeństwo nasze i pasażerów. Co zrobić w przypadku problemów z układem hamulcowym? Podpowiadamy.

Najczęstsze problemy z hamulcami

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie można lekceważyć problemów z układem hamulcowym, gdyż jest on bezpośrednio związany z bezpieczeństwem w trakcie jazdy. Gdy układ hamulcowy nie działa sprawnie, stwarzamy realne zagrożenie na drodze! Zwykle samochód przekazuje nam sygnały, mogące świadczyć o tym, że z hamulcami dzieje się coś niedobrego. Dlatego nie ignorujmy podejrzanych dźwięków lub wibracji, które mogą towarzyszyć  hamowaniu. Zwracajmy również uwagę na zapalające się kontrolki i nie bagatelizujmy tego, że pedał hamulca stał się nieco bardziej „miękki”. Może to bowiem świadczyć o tym, że układ hamulcowy wymaga szybkiej interwencji doświadczonego mechanika. Warto wybrać serwis samochodowy  Auto Service Wajda w Krakowie, który cieszy się renomą wśród kierowców i świadczy kompleksowe usługi związane z naprawą aut.

Awarie układu ABS

Niesprawny ABS może być przyczyną wielu wypadków. O niesprawności układu informuje nas zapalona kontrolka na desce rozdzielczej oraz blokowanie kół podczas hamowania. Zwykle uszkodzeniu ulegają czujniki prędkości obrotowej kół, które są zlokalizowane przy piastach kół, w pobliżu hamulców. Szkodzi im kurz, błoto, sól drogowa, wilgoć oraz wysokie temperatury. Usterki mogą ujawniać się tylko w konkretnych warunkach np. gdy jedziemy po nierównej nawierzchni lub po deszczu. Rzadziej mamy do czynienia z awarią sterowników ABS-u, czy pompy hydraulicznej.

Usterki klocków i tarcz hamulcowych

Klocki i tarcze to elementy, które stopniowo się zużywają podczas eksploatacji. To zjawisko naturalne, a długość ich żywotności często zależy od tego, po jakich drogach się poruszamy i jaki mamy styl jazdy. Jakie objawy świadczą o problemach z klockami i tarczami hamulcowymi? Zaniepokoić nas powinny hałasy i wibracje podczas hamowania, zapach spalenizny, nagrzewające się w trakcie jazdy felgi oraz metaliczny dźwięk tarcia. Jakie inne problemy możemy mieć z układem hamulcowym? Na pewno powinniśmy zwrócić uwagę na oznaki zużycia płynu hamulcowego. Pamiętajmy, że należy go wymieniać co 2 lata. O jego zużyciu świadczy między innymi miękki pedał hamulca oraz usterki pompy i zacisków hamulcowych, a także słabnąca skuteczność hamulców w miarę ich rozgrzewania.

Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek usterki ze strony układu hamulcowego, nie zwlekajmy z wizytą w serwisie! Renomowany warsztat samochodowy zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów, którzy szybko zdiagnozują problem i usuną usterkę.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz