Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?

Co zrobić, gdy laptop się przegrzewa?

Gorąca obudowa i spowolnione działanie systemu operacyjnego to główne objawy przegrzewania laptopa. Nie jest to na szczęście problem, z którym serwis komputerowy sobie nie poradzi.Jednak poza tym, że profesjonalista wyczyścić układ chłodzenia, ważne jest, by wyeliminować złe nawyki związane z użytkowaniem sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o zaprzestanie układania go na kolanach lub kołdrze, co zaburza prawidłową pracę wentylatora.

Po czym poznać, że laptop się przegrzewa i jakie są tego przyczyny?

Zwykle pierwszym zauważonym symptomem podwyższonej temperatury wewnątrz laptopa, jest nadmiernie rozgrzana obudowa. Wystarczy jej dotknąć, by odczuć, że układ chłodzenia nie pracuje wydajnie. Towarzyszy temu zwiększony hałas pracy sprzętu. Wynika to ze wzmożonej pracy wentylatora. Niepokojące powinno być również zbyt ciche działanie laptopa. Może to być bowiem sygnał, że wentylator lub radiator zostały uszkodzone i nie spełniają już swojego funkcji. Taką awarię dzieli zaledwie krok od przepalenia płyty głównej i bezpowrotnej utraty zapisanej na niej danych.

Innymi objawami przegrzewania laptopa jest wyraźne spowolnieni jego pracy. Da się to zauważyć w szczególności podczas uruchamiania gier, programów, czy pobierania plików. Przy skrajnym przegrzaniu dochodzi nawet do restartu komputera. Jest to swego rodzaju samoobrona przed uszkodzeniem płyty głównej w wyniku poddania jej działaniu zbyt wysokiej temperatury.

Do najczęstszych przyczyn przegrzewania laptopa, wymienianych przez serwisantów należą:

  • zanieczyszczony układ chłodzenia,
  • nieprawidłowe użytkowanie sprzętu (układanie na kolanach, kocu, dywanie),
  • zużycie pasty termoprzewodzącej,
  • nadmierne obciążenie procesora (użytkowanie zbyt wymagających programów lub włączanie na raz kilku),
  • uszkodzony wentylator lub radiator,
  • podwyższona temperatura otoczenia.

Jak zauważa serwisant Druk-Technika, posiadacze przenośnych komputerów nie dbają o ich regularne czyszczenia, stąd zdecydowanie najczęstszym powodem przegrzewania laptopa jest zakurzony system chłodzenia.

Jak zaradzić przegrzewaniu laptopa?

Wielu posiadaczy laptopa zauważając pierwsze symptomy przegrzewania się sprzętu, sięga po podstawki z dodatkowym wentylatorem. Niestety, jeśli przyczyna tkwi w zakurzonym układzie chłodzenia, wówczas żadna z amatorskich (domowych) metod obniżania temperatury nie będzie skuteczna.

Konieczne jest udanie się do serwisu komputerowego, w którym profesjonalista dokładnie wyczyści wnętrze laptopa. Dzięki czemu  znowu będzie pracował wydajnie.

Niekiedy konieczna jest również wymiana pasty termoprzewodzącej, czyli plastycznej masy pokrywającej poszczególne podzespoły, w tym kartę graficzną i pamięć RAM. Ma ona za zadanie chronić poszczególne podzespoły przed destrukcyjnym działaniem wysokiej temperatury.

Można wykonać wszystkie wymienione prace samodzielnie, ale bez specjalistycznej wiedzy i odpowiednich narzędzi nietrudno o spowodowanie dodatkowych uszkodzeń, jak choćby zniszczenie matrycy podczas demontażu zawiasów klapy.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz