Artykuł sponsorowany

Co zrobić, gdy drewniana podłoga traci blask?

Co zrobić, gdy drewniana podłoga traci blask?

Podłogi drewniane należą do najatrakcyjniejszych rozwiązań w zakresie wykończenia podłogi. Estetyczne i o uniwersalnym charakterze są wytrzymałe i odpowiednio pielęgnowane będą służyć nam latami. Parkiety drewniane mają bowiem to do siebie, że wymagają odnawiania co jakiś czas. Jest to zarazem zaleta tego materiału – nie musimy wymieniać posadzki na nową, wystarczy jej renowacja. Na czym ona polega?

Właściwa pielęgnacja podłogi

Drewno to materiał o szerokim zastosowaniu w budownictwie i aranżacji wnętrz. Doskonale sprawdza się jako wykończenie podłogi, gdzie nie tylko prezentuje się estetycznie, ale również pełni funkcje między innymi związane z utrzymaniem optymalnego klimatu w pomieszczeniu. Podłogi drewniane mają naturalny charakter i pasują do rozmaitych stylizacji wnętrza. Choć trwałe, z biegiem czasu mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem codziennego użytkowania, istnieją jednak sposoby, które pozwalają przedłużyć żywotność drewnianego parkietu. Ważne jest tu przede wszystkim codzienne sprzątanie. Należy wykonywać je za pomocą szczotki, odkurzacza i lekko wilgotnego mopa, podłoga drewniana jest bowiem wrażliwa na działanie wody. Drugim zagrożeniem jest piasek, który może niszczyć lakier oraz powierzchnię desek podłogowych – unikniemy tego poprzez częste zamiatanie lub odkurzanie.

Do utrzymania podłogi drewnianej w dobrym stanie potrzebne będą nam również odpowiednie środki pielęgnacyjne przeznaczone do drewna. Najmniej skomplikowana pod tym względem jest podłoga lakierowana, wymaga ona bowiem jedynie codziennego odkurzania oraz przecierania wilgotną ściereczką lub mopem. Jeśli mamy do czynienia z większymi zanieczyszczeniami, potrzeba już jednak specjalnych preparatów oraz środków na bazie wosków i polimerów do ochrony powierzchni lakierowanych. Podłogi olejowane wymagają, oprócz codziennego sprzątania, przeprowadzania zabiegu olejowania co kilka miesięcy. Wykorzystać należy tu specjalne oleje chroniące drewno przed zniszczeniem oraz wchłanianiem wilgoci i brudu.

Proces cyklinowania podłogi

Cyklinowanie to rodzaj szlifowania powierzchni drewnianej podłogi, które przeprowadzane jest przy jej układaniu. To także sposób jej odnowienia w przypadku, gdy jest ona zbyt zniszczona, by zwykłe zabiegi pielęgnacyjne były skuteczne. Renowację podłogi drewnianej należy przy tym powierzyć odpowiedniej firmie, która, tak jak Parkiety Kurdziel, dysponuje odpowiednim do tego celu sprzętem. W procesie tym wykorzystywana jest cykliniarka wyposażona w zespół wałków z pasami bezkońcowymi papieru ściernego. Cyklinowanie pozwala wygładzić drewno, poprawić jego wygląd, a także podnieść wytrzymałość na obciążenia oraz podatność na lakierowanie.

Wykorzystanie papieru ściernego o różnej gradacji pozwala uzyskać lepszy efekt. Proces rozpoczyna się od szlifowania podłogi papierem o grubym ziarnie i stopniowo zmniejsza się je na drobniejsze. Pozwala to usunąć pozostałości starego lakieru i dokładnie wygładzić powierzchnię desek. Zabiegi przeprowadza się kilkukrotnie, a gradacja użytego papieru ściernego zależy od gatunku i twardości drewna. Od rodzaju drewna zależy również liczba cyklinowań, jakie należy wykonać. Po ostatnim zabiegu podłoga musi zostać odkurzona, a szczeliny między deskami – wypełnione specjalną szpachlówką. Następnie podłoga jest raz jeszcze szlifowana, odkurzana i przygotowywana do lakierowania. Warto wiedzieć, że jeśli planujemy olejowanie podłogi, nieco inaczej należy dobrać papier ścierny do cyklinowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz