Materiał Partnera

Co zrobić, aby taras z drewna przetrwał wiele lat?

Co zrobić, aby taras z drewna przetrwał wiele lat?
Drewno jest surowcem, który człowiek wykorzystuje od tysięcy lat. Nie tylko jest trwałe, ale też dobrze się prezentuje. W dzisiejszych czasach przy pomocy drewna można zaaranżować nie tylko wnętrze domu, ale także balkony oraz tarasy. Wiele osób obawia się jednak, że nie przetrwa ono szkodliwych czynników środowiska, takich jak wilgoć lub mróz. Co można zrobić, aby taras z drewna mógł służyć przez wiele lat? 

Dobrze dobrany materiał

Żeby deski tarasowe były solidne i trwałe, należy zwrócić przede wszystkim na ogólną jakość drewna, z którego zostały wykonane. Dobry producent dba o to, aby każda deska była właściwie wykończona i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niedopuszczalne są błędy, które mogą powodować łamliwość, a także jakiekolwiek uszkodzenia. Zamawiając drewno do wykończenia tarasu, należy oczekiwać, że będzie doskonałe zarówno pod względem jakości, jak i wyglądu. Jednym z polecanych producentów desek tarasowych jest zakład stolarski Iskra, który znajduje się w województwie dolnośląskim.

Do wykończenia tarasu doskonale sprawdzają się deski ryflowane, które posiadają charakterystyczne wyżłobienia. Uniemożliwiają zaleganie wody, poprzez skuteczne jej odprowadzanie. 

Odpowiednie zabezpieczenie

Sam surowiec to jeszcze nie wszystko. Nawet najlepszej jakości drewno nie przetrwa długotrwałego działania szkodliwych czynników środowiska, takich jak przesuszenie, opady atmosferyczne i wilgoć, a także skrajnie wysokie i niskie temperatury. Polski klimat nie jest łaskawy dla drewnianego wykończenia tarasu, więc deski trzeba odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się przede wszystkim impregnaty, lakierobejce, woski, oleje i lakiery do drewna. Środki te powinny być nakładane regularnie, według indywidualnych zalecań producenta. To właśnie nieodpowiednia pielęgnacja drewnianych tarasów przyczynia się do ich wczesnego niszczenia.

Umiejętny montaż

Na trwałość drewnianego tarasu wpływa także sposób montażu. Tak jak o powierzchnię można dbać cały rok, tak montaż jest czynnością, którą należy wykonać raz a porządnie. Dobrym rozwiązaniem jest wynajęcie profesjonalisty, który wie, w jaki sposób należy postępować z drewnem, aby konstrukcja nie uległa zniszczeniu. Trzeba pamiętać o tym, że drewno cały czas pracuje – nawet po wielu latach od jego ścięcia! Wobec tego konieczne jest dbanie o jego stan od samego początku do końca użytkowania tarasu. Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z drewnianym wykończeniem zewnętrznych części domu, mogą poprosić o rady przedstawiciela zakładu produkcyjnego, w którym będą zaopatrywały się w deski tarasowe.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz