Artykuł sponsorowany

Co zawiera projekt budowlany?

Co zawiera projekt budowlany?

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, konieczne jest przygotowanie projektu budowlanego, który jest zbiorem najważniejszych informacji związanych z inwestycją. Można skorzystać z gotowego projektu, lub stworzyć własny plan budynku we współpracy z architektem. Obie możliwości mają swoje wady i zalety. A co zawiera sam projekt budowlany?

Budowa domu wymaga uzyskania szeregu zezwoleń i przedstawienia licznych dokumentów ilustrujących przebieg całego procesu. Jednym z nich jest projekt budowlany. Jeśli chcemy zrealizować marzenie o samodzielnie zaprojektowanym budynku, który najlepiej zaspokoi nasze potrzeby, warto przygotować taki dokument we współpracy z architektem, takim jak pani Katarzyna Paluchowska. Można również skorzystać z gotowych pomysłów, co pozwala zaoszczędzić czas i poznać od razu kosztorys budowy. Co powinien zawierać prawidłowo przygotowany projekt budowlany?

Zmiany w przepisach wymagają zmian w dokumentacji

Projekt budowlany to w prostych słowach, przedstawienie wszystkich planowanych działań związanych z postawieniem budynku. Dotyczy to zarówno, prac na terenie działki, rozplanowania pomieszczeń w domu, jak i wszystkich instalacji w budynku i wokół niego. Jest to dokument, który brany jest pod uwagę podczas wydawania pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Nowelizacje przepisów prawa wiążą się z koniecznością dostosowania projektu do aktualnie obowiązujących wymagań. Dlatego przy przygotowaniu takiego dokumentu dobrze jest skorzystać z pomocy pracowników pracowni architektonicznej. To, co powinno zostać zawarte w projekcie, a nawet jak powinien wyglądać, określają bardzo wyraźnie rozporządzenia i zmiany do nich wydane przez właściwe ministerstwo. Projekt budowlany powinien składać się z trzech elementów: projektu zagospodarowania działki, projektu architektoniczno-budowlanego i projektu technicznego. Dokument składa się w trzech egzemplarzach w momencie wnoszenia wniosku o pozwolenie na budowę (z wyjątkiem projektu technicznego, który można dostarczyć już po zakończeniu prac).

Zawartość poszczególnych części projektu

Projekt zagospodarowania terenu wskazuje wyraźnie granice działki, na której planowana jest budowa domu i jest źródłem informacji na temat obiektów, które można już na niej znaleźć oraz planowanych prac ziemnych. Zadaniem architekta na tym etapie jest umieszczenie elementów, które mają powstać podczas budowy: lokalizacji samego domu, dojścia do niego i możliwych dojazdów, szamba, rozmieszczenia uzbrojenia terenu. Muszą się tam znaleźć też informacje na temat umiejscowienia najważniejszych przyłączy. Projekt architektoniczno-budowlany to inaczej dokładne rzuty domu z uwzględnieniem wszystkich elementów od dachu po piwnicę. Tutaj też znajdziemy dane na temat materiałów, jakie planuje się wykorzystać, adnotacje na temat izolacji termicznej budowli i ogrzewania. Projekt techniczny to przegląd rozwiązań zastosowanych przy montażu poszczególnych instalacji. Kluczem do pozytywnej decyzji o rozpoczęciu budowy, jest uwzględnienie planu zagospodarowania przestrzennego danego obszaru. Jeśli nie ma takiego dokumentu dla miejsca, w którym planowana jest budowa, należy wystąpić do urzędu o aktualnie obowiązujące warunki zabudowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz