Materiał Partnera

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kopert?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kopert?

Materiały biurowe to szeroka kategoria różnego typu produktów wykorzystywanych w codziennej pracy każdego dobrze prosperującego miejsca pracy – i nie tylko. Skorzystamy z nich także na co dzień, na przykład porządkując swoje dokumenty lub wysyłając ważne listy. Szczególnie ta druga czynność wymaga naszej uwagi. Dobór koperty jest niezwykle istotny, bo to ona stanowi pierwszy kontakt z wysłanym przez nas pismem.

Niesłabnąca popularność kopert

Nie bez powodu koperty nadal stanowią podstawowe wyposażenie wszystkich kancelarii, biur, urzędów, sądów, sekretariatów i instytucji. Listowna forma komunikacji uważana jest za najbardziej formalną, uznawaną przez wszystkie wykładnie prawne. Najważniejsze jest, aby przesyłane dokumenty docierały w nienaruszonej formie, zamknięte w kopercie, która odpowiednio je zabezpieczy. Koperty możemy dobierać w zależności od ich parametrów czy ilości przesyłanych pism, a wszystkie z nich znajdziemy w drukarni Świat Kopert, z którą zdecydowanie warto rozpocząć dłuższą współpracę. Zakup kopert na potrzeby danej placówki nie jest jednorazowy – ciągle będą przydawały się nowe, więc dobrze wybrać jedną drukarnię, w której będziemy je zamawiać.

Parametry kopert – rozmiar, klejenie, gramatura

Podstawowy podział kopert to oczywiście podział według ich rozmiaru. Do wyboru mamy koperty oznaczane literami A, B i C, a także cyframi począwszy od 0. Litera oznacza proporcje, a cyfra rozmiar – im niższa, tym większa jest koperta. Najczęściej spotykane są koperty opatrzone literą C, które korespondują z arkuszami oznaczonymi literą A – np. koperta C4 zmieści wewnątrz arkusz A4. Inna ważna kwestia, szczególnie w przypadku wysyłki wielu listów dziennie, dotyczy ich zamknięcia. Do wyboru mamy zamknięcie na mokro wymagające zwilżenia paska z klejem, klejenie samoklejące po złączeniu dwóch klap zamknięcia oraz zamknięcie samoklejące z paskiem. Każda z metod, o ile prawidłowo użyta, zapewnia szczelne zamknięcie koperty, jednak ważny jest także koszt kopert oraz czas ich zaklejania. Najtańsze są koperty klejone na mokro, najdroższe – te z klejeniem samoklejącym. Innym ważnym parametrem kopert jest ich gramatura. Im wyższa, tym koperta będzie bardziej wytrzymała. Najczęściej mamy do czynienia z kopertami wykonanymi z papieru o gramaturze od 80 do 100 gramów na metr sześcienny, ale istnieją także m.in. sztywne koperty o gramaturze 120 gramów na metr sześcienny.

Opracowanie:
Przyprostynia, Prandoty 41
tel. 68 386 07 48
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz