Artykuł sponsorowany

Co wyróżnia piwa kwaśne i owocowe na tle innych browarów?

Co wyróżnia piwa kwaśne i owocowe na tle innych browarów?

Wśród piw kraftowych można znaleźć odmienne ich style, które znacząco różnią się od siebie smakiem, a niekiedy nawet barwą. Popularną grupę browarów rzemieślniczych stanowią trunki cechujące się kwaśnym smakiem. Najpopularniejsze ich gatunki wywodzą się głównie z Niemiec oraz Belgii. Obecnie bardzo często występują one w połączeniu z owocami, dając orzeźwiające i lekkie zestawienie.

Z czego wynika kwaśny smak?

Wśród piw rzemieślniczych można odnaleźć wiele odmiennych stylów, które cechuje większa lub mniejsza goryczka. Istnieje jednak pewna grupa browarów, w której jest ona niemal znikoma, ponieważ przeważa duża kwasowość. I nie wynika ona wcale z zepsucia się trunku, ale stanowi efekt zupełnie zamierzony. Osiąga się go poprzez dodanie właściwych szczepów drożdży lub bakterii kwasu mlekowego. Za tego rodzaju smak mogą być odpowiedzialne również dodawane owoce oraz dodatki. Niekiedy tego rodzaju trunki są dosładzane cukrem, słodzikami bądź sokami. Dzięki temu można uzyskać piwo lekkie i orzeźwiające, idealne na upalne, letnie dni. Wiele z nich można odnaleźć między innymi w ofercie hurtowni Zofmar Bis, której oferta skierowana jest do lokali gastronomicznych oraz sklepów.

Jakie są rodzaje kwaśnych piw?

Wśród browarów wyróżniających się tego rodzaju smakiem można wyłonić kilka podstawowych stylów. Jednym z nich jest Berliner Weisse, który został opracowany w Niemczech. To piwo pszeniczne o niskim stężeniu alkoholu, w którym da się wyczuć nuty cytrynowe. Ciekawą propozycją są również trunki uwarzone w stylu Gose, czyli w smaku oscylujące nie tylko wokół kwaśności, ale również słoności i ziołowości. Wszystko dzięki wykorzystaniu w produkcji soli morskiej oraz kolendry. Drugi kraj, z którego wywodzą się kwaskowe krafty to Belgia. To stąd pochodzą takie style jak Lambic oraz Flanders Red Ale. Pierwszy cechują winne aromaty i mocno cytrusowy smak, co powoduje, że browar w tym stylu bez żadnych dodatków może nie być dobrą propozycją na pierwszą degustację. Przeciwieństwem jest drugi z wymienionych, ponieważ przypomina wino wytrawne o słodkich, owocowych i waniliowych aromatach, a wyróżnia je intensywna, czerwona barwa.

Jakie owoce dodaje się do piwa?

Klasyczne kwaśne style opisanej powyżej znajdziemy zarówno wśród piw regionalnych, jak i zagranicznych, jednak rzadko jednak można je spotkać w „czystej postaci”. Kwaśne nuty najlepiej komponują się z różnymi owocami, które łagodzą ich niekiedy wytrawny smak, jak w przypadku trunków Lambic. Bardzo dobrze sprawdzają się takie owoce jak maliny, porzeczki, wiśnie, jagody. Podbijają one kwasowość, ale jednocześnie dodają sporo słodyczy. Pod tym względem dobrze sprawdzają się również gatunki egzotyczne, czyli mango, markuje, ale również cytrusy, choć ostatnie najczęściej można spotkać w browarach typu Berliner Weisse.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz