Materiał Partnera

Co wybrać - sukienkę komunijną czy albę liturgiczną?

Co wybrać - sukienkę komunijną czy albę liturgiczną?

Wybór między sukienką komunijną a albą wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Decyzja należy oczywiście nie tylko do księży, ale także rodziców dziecka. Zazwyczaj pada ona na wczesnym etapie przygotowań, czasem nawet rok przed uroczystością. Zdania na ten temat są podzielone, zanim jednak zapadnie decyzja, należy przeanalizować sobie wszystkie zalety i wady obu rozwiąząń.

Sukienki komunijne

Sukienki komunijne jak niektórzy twierdzą, ujawniają status ekonomiczny poszczególnych rodzin. Oczywiście status ten nie jest wcale taki ważny podczas tej uroczystości. W ofertach sklepów możemy znaleźć sukienki komunijne z falbanami, ze złotym wykończeniem a nawet i z trenem. Do sukienki dobiera się również buty, a czasem nawet i torebkę, bolerko czy rękawiczki, choć te dodatki nie są wcale obowiązkowe. Sukienkę komunijną możemy uszyć na miarę bądź zakupić w sklepie. W przypadku alb liturgicznych, do dyspozycji pozostaje jedynie ciepła peleryna jako forma okrycia wierzchniego w razie niepogody, jednak do sukienek komunijnych możemy dobrać nie tylko bolerka, o których wspomniano wyżej, ale także peleryny czy baskinki. Przy wyborze musimy pamiętać o tym, że Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe wydarzenie, jedno z ważniejszych w życiu naszego dziecka. Strój powinien być dopełnieniem tego szczególnego dnia, a nie jego głównym celem.

Alby komunijne

Alby komunijne zapewniają przede wszystkim wygodę. Przypominają one habit, ubranie zakonników. Alby są o wiele luźniejsze, nie przylegają do ciała tak jak sukienki. Do alby podobny krój ma komża, która noszona jest przez ministrantów na mszach. Alby mogą mieć złote obszycia i hafty, kontrafałdy oraz zakładki. Alby liturgiczne są także uniwersalne. Uważa się, że jest to ich największa zaleta. Alby są także spójne wizualnie. Część ich jest oferowana w konwencji unisex, zatem modele mogą być noszone zarówno przez chłopców, jak i dziewczynki. Sprawia to, że wizualnie również prezentują się atrakcyjnie. Wszystkie dzieci ubrane w jednakowe liturgiczne alby podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej będą się prezentować okazale jako grupa. Alby maskują wszelkie niedoskonałości sylwetki. Jeżeli nasza córka wolałoby ukryć boczki czy też coś innego, alba z pewnością sprawdzi się lepiej niż sukienka. Pamiętajmy, że to święto naszego dziecka, zatem to ono powinno czuć się dobrze i swobodnie. Alby są także tańsze niż sukienki, zatem jeżeli naprawdę zależy nam na jak najniższej cenie, ta opcja będzie lepsza. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Paramentum s.c. Dewocjonalia, która w swojej ofercie posiada m.in. alby komunijne.

Opracowanie:
Poznań, Ostrów Tumski 6
tel. 61 851 70 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz