Co wybrać – rower crossowy czy górski?

Co wybrać – rower crossowy czy górski?

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem roweru, dobrze jest pomyśleć do jazdy, po jakiej nawierzchni ma ci on służyć. Zarówno rower górski, jak i crossowy może okazać się świetnym wyborem – wszystko zależne jest od twoich potrzeb i upodobań. Dowiedz się, czym różnią się od siebie te dwa rodzaje jednośladowców, jakie są zalety jednego, a jakie drugiego typu roweru.

Czym różni się rower górski od roweru crossowego?

Przede wszystkim należy podkreślić, że nie istnieje idealny typ roweru. Jeden sprawdzi się w szybkiej jeździe po asfalcie, drugi będzie idealny do pokonywania górskich odcinków. Trzeba wiedzieć, że każdy rower ma swoje ograniczenia, a nazwa typu roweru nie jest jedynym wyznacznikiem jego zastosowania. Najpopularniejsze wśród rowerzystów są rowery górskie i crossowe.

Dobry rower górski charakteryzuje się:

  • szerokimi oponami, dzięki którym jazda w terenie jest o wiele łatwiejsza – 26; 27,5 lub 29 cali;
  • napędem idealnie dopasowanym pod jazdę terenową, czyli takim, który dzięki płynniejszym przełożeniom ułatwia podjeżdżanie;
  • skokiem amortyzatora oscylującym pomiędzy 80–100 milimetrów;
  • masywniejszą ramą oraz mocniejszą obręczą – chociaż te aspekty tak naprawdę uzależnione są od ceny, a nie od typu modelu.

Dobry rower crossowy to taki, który:

  • ma koła 28 cali, a szerokość opon to 38 do 44 milimetrów;
  • ma napęd taki jak w rowerach trekkingowych – pozwala on na twardsze przełożenia;
  • posiada amortyzator 50–65 milimetrów.

Cechy danych modeli sugerują, że rower górski sprawdzi się na trasach górskich, ale również będzie idealny do poruszania się po mieście. Decydującym czynnikiem są tutaj grube opony, które będą świetnie amortyzować zarówno trudne górskie tereny, jak i wysokie krawężniki czy dziurawe nierówne drogi.

Rower crossowy zaś można określić jako rower trekkingowy pozbawiony akcesoriów – rower crossowy a trekkingowy – to rozróżnienie opiera się przede wszystkim na osprzęcie. Cechy jednośladowca crossowego sprawią, że będzie on idealny do jazdy po szosach. Dosyć istotną cechą, która może wpłynąć na twój wybór typu roweru, jest to, że rowery crossowe sprzyjają bardziej wyprostowanej sylwetce, co jest zdrowsze dla twojego kręgosłupa. Przy rowerach górskich sylwetka będzie znacznie bardziej pochylona ku przodowi, co przy dłuższej jeździe może być męczące.

Który rower lepiej sprawdzi się do jazdy rekreacyjnej?

Tutaj również wszystko zależy od indywidualnych upodobań, ale rower crossowy będzie wygodniejszym wyborem – jest on lżejszy od roweru górskiego, a jego opony na większych kołach również pracują o wiele lżej. Dlatego jeżeli nie mamy dużych potrzeb, może warto zastanowić się nad wyborem roweru crossowego. Będzie on idealnym sprzętem dla rowerzysty amatora.

Ile kosztuje rower górski i crossowy?

Ceny rowerów są bardzo zróżnicowane. Rower górski do 1000 zł nie będzie należał do najbardziej zaawansowanych i atrakcyjnych modeli. Rower ma służyć nam przez lata, dlatego warto zainwestować w jego jakość, aby komfort jazdy był jak największy. Tani rower górski ma duże ograniczenia.

Rower górski do 2000 zł może być już przyzwoitym produktem, który spełni nasze oczekiwania. Tak samo jest z rowerami crossowymi – rower crossowy do 2000 zł również będzie produktem o dobrym standardzie.

Należy pamiętać, że każdy dodatkowy tysiąc poprawi jakość naszego roweru. Tutaj jednak również nie można przesadzać – jednośladowiec musi być dostosowany do potrzeb użytkownika – zobacz, jak wybrać komfortowy rower dla kobiety. Po co nam sprzęt, którego możliwości nie jesteśmy w stanie wykorzystać?

Najważniejsze, aby kupić rower, który będzie bezpośrednio wyposażony przez producenta. Jeżeli nie jest to możliwe, zadbajmy o to, aby osprzęt pochodził z jednej grupy. Najważniejszymi elementami będą tutaj przednie części – szczególnie przerzutka i korba.

Poznaj wskazówki, którymi należy się kierować przy zakupie roweru.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz