Materiał Partnera

Co wybrać – Przedszkole prywatne czy publiczne?

Co wybrać – Przedszkole prywatne czy publiczne?

Wybór przedszkola dla dziecka to dla wielu rodziców dość trudna sprawa. Przede wszystkim muszą oni zastanowić się nad tym, czy chcą posłać swoją pociechę do przedszkola publicznego czy prywatnego. Radzimy czym należy kierować się przy podejmowaniu decyzji.

Przedszkole jako miejsce rozwoju

Przedszkole pełni ważną rolę w życiu każdego dziecka. To przede wszystkim miejsce, w którym maluch spędzać będzie sporą część swojego tygodnia. Dla wielu z nich zetknięcie z przedszkolną rzeczywistością bywa stresujące.

-Rodzicom zależy, aby ich pociecha miała jak najlepsze warunki, dlatego zanim zapiszą ją do wybranego przedszkola, targa nimi mnóstwo wątpliwości. Każda placówka jest inna, dlatego trzeba dokładnie przemyśleć swój wybór, kierując się przede wszystkim dobrem własnego dziecka – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Edukacji Emilia.

Pierwszą decyzją jaką muszą podjąć rodzice jest wybór między przedszkolem publicznym a prywatnym, które różnią się między sobą pod wieloma względami.

Przedszkole publiczne

Na samym wstępie warto zdementować pewne przeświadczenie na temat różnic między przedszkolem publicznym, a prywatnym. Wbrew obiegowej opinii, państwowe placówki nie są bezpłatne, a rodzice zobowiązani są do pokrycia kosztów wyżywienia dziecka, jego ubezpieczenia, a także pobytu w przedszkolu (jeśli pociecha będzie spędzać tam więcej, niż 5 godzin dziennie). Płatne są także wszelkie dodatkowe zajęcia organizowane w przedszkolu. Odbywają się one po 13:00, ponieważ wcześniej trwają tam zajęcia realizujące tzw. minimum programowe. Jest ono dostępne dla wszystkich dzieci.

Jeśli chodzi o poziom nauczania, to przedszkola publiczne w niczym nie ustępują przedszkolom prywatnym. Dużą wagę przywiązuje się tam do zatrudniania kwalifikowanej kadry nauczycielskiej, dlatego w tego typu przedszkolach pracują jedynie nauczyciele o wykształceniu kierunkowym (ten wymóg nie obowiązuje w przedszkolach prywatnych).

Przedszkole prywatne

Posłanie dziecka do prywatnego przedszkola wiąże się płaceniem comiesięcznego czesnego. Zdarza się, że konieczne jest także zapłacenie tzw. „wpisowego”, czyli opłaty za zapisanie malucha do danej placówki. Choć czesne trochę kosztuję, to jednak warto zastanowić się nad wyborem przedszkola prywatnego. W tego rodzaju placówkach dzieciom zapewnia się liczne zajęcia dodatkowe, takie jak nauka języka obcego, zajęcia muzyczne i plastyczne, zajęcia taneczne, wyjazdy na basen czy zajęcia sportowe. Znaleźć można nawet przedszkola profilowane, które koncentrują się tylko na jednej z powyższych aktywności.

Programy edukacyjne w prywatnych przedszkolach są zwykle bardzo interesujące i pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Ponadto, w takich placówkach zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, co pozwala na indywidualne podejście do każdego malucha.

Które przedszkole wybrać?

Choć wybór między przedszkolem prywatnym a publicznym wielu rodziców uzależnia głównie od aktualnych zasobów finansowych, to jednak przed podjęciem decyzji warto dokładnie wszystko przemyśleć, biorąc pod uwagę więcej kryteriów. W końcu w miejscu, na które się zdecydujecie wasze dziecko przebywać będzie każdego dnia i powinno dobrze się w nim czuć oraz prawidłowo się rozwijać.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz