Artykuł sponsorowany

Co wybrać na ocieplenie – styropian czy wełnę mineralną?

Co wybrać na ocieplenie – styropian czy wełnę mineralną?

Wełna mineralna i styropian mają podobny współczynnik przenikania ciepła. Oba rodzaje izolacji są popularne i są wybierane zamiennie. Różnią się natomiast stopniem nasiąkliwości, odpornością na chemikalia oraz ogniotrwałośćcią. Inaczej też poddają się obróbce podczas prac ociepleniowych. W jakich sytuacjach warto wybrać system termoizolacji ze styropianu, a kiedy z wełny mineralnej?

Właściwości i zastosowanie wełny

Wełna mineralna i styropian mają swoje specyficzne właściwości, które znajdą zastosowanie w konkretnych sytuacjach. Cechy wełny mineralnej biorą się z surowca, z którego jest zrobiona oraz technologii jej produkcji. Najczęściej pochodzi ze szkła lub skały bazaltowej. Wełny mineralna znajduje zastosowanie w izolacjach:

  • budynków,

  • przemysłowych;

  • sanitarnych;

  • technicznych;

Jest materiałem odpornym na chemikalia, o dużej sprężystości i jest ogniotrwała. Niestety jest mocno nasiąkliwa, więc długo schnie po zalaniu wodą.

Właściwości i zastosowanie styropianu

Styropian to inaczej ekspandowany polistyren, który produkuje się z lekkich granulek. Wypada on lepiej pod względem izolacyjności. Jednak czy zachowa te właściwości w praktyce, zależy też od tego, czy wykona się jego poprawny montaż. Jest bardziej sztywny od wełny, więc łatwiej go odkształcić. Montuje się go łatwiej, ale bardziej brudzi podczas prac. Jest mniej nasiąkliwy, ale bardziej wrażliwy na działanie chemikaliów.

Który materiał wybrać do izolacji?

Stojąc przed wyborem, który z systemów izolacji wybrać, można skonsultować się z dostawcą, który oferuje materiały izolacyjne. Szeroki wybór materiałów izolacyjnych można nabyć np. w hurtowni OCMB-M3 Dariusz Święcki. Ogólne zasady wyboru są takie, że wełna jest doskonała do sufitów podwieszanych, zarówno jako izolacja termiczna, jak i akustyczna. Stosuje się ją do wypełnienia drewnianych i stalowych konstrukcji oraz zalecana jest tam, gdzie ważna jest ochrona przed ogniem. Dobrze wypełnią się nią ściany szkieletowe. Styropian stosuje się za to na podłogi, fundamenty, balkony i tarasy.

Opracowanie:
Iława, kard. Wyszyńskiego 31
tel. 89 649 15 92
Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz