Materiał Partnera

Co wpływa na jakość opału?

Co wpływa na jakość opału?

Paliwa stałe to zdecydowanie najpopularniejsze źródło energii cieplnej w Polsce – korzysta z niego około 70% polskich domostw. Wynika to między innymi z faktu, że opał, do którego zaliczamy przede wszystkim różne frakcje węgla, jest stosunkowo tani. Niemniej należy pamiętać, że różne paliwa mają różne właściwości, które wpływają na ich jakość. O czym powinniśmy wiedzieć, zanim zakupimy opał do ogrzewania domu?

Przede wszystkim kaloryczność

Parametrem, który powinien w pierwszej kolejności zwrócić naszą uwagę zanim zakupimy opał, jest jego kaloryczność, wyrażana w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Parametr ten mówi nam jak dużo energii cieplnej jesteśmy w stanie uzyskać ze spalenia kilograma paliwa - a zatem im większa kaloryczność, tym lepiej. Niestety, wciąż bardzo wielu właścicieli domów ogrzewanych z pomocą kotłów węglowych wychodzi z przekonania, że lepiej jest kupić węgiel o niższej kaloryczności, za to w większej objętościowo ilości. Wynika to z nieświadomości na temat tego, w jaki sposób spalany jest węgiel.

- Węgiel niskiej jakości, charakteryzujący się małą kalorycznością i wysoką zawartością popiołu spala się szybko i daje niewiele ciepła – mówi przedstawiciel firmy Energo - zatem żeby uzyskać i utrzymać pożądaną temperaturę, należy spalić go ilościowo znacznie więcej, niż węgla o kaloryczności wyższej. Słaby węgiel w niskiej cenie jest jedynie iluzoryczną oszczędnością – w rzeczywistości wydajemy na niego znacznie więcej.

Popiół i spiekalność

W procesie spalania węgla powstaje popiół i tak zwane spieki – zanieczyszczenia, które należy usunąć z pieca, żeby utrzymać go w dobrym stanie i zapewnić wysoką sprawność. Dlatego istotnym parametrem opału jest jego spiekalność, wyrażana za pomocą współczynnika RI oraz zawartość popiołu, wyrażana w procentach. Im mniejsza wartość tych parametrów, tym mniej odpadów powstaje po spalaniu węgla, a zatem oczyszczanie pieca jest prostsze.

Zawartość innych substancji

Każdy węgiel zawiera pewną domieszkę innych pierwiastków i związków chemicznych - najważniejsze to siarka oraz woda. Dlaczego ich zawartość jest istotnym parametrem węgla? Zbyt wysoka zawartość wody utrudnia proces spalania i sprzyja powstawaniu zbyt dużej ilości odpadów – innymi słowy nie pozwala ona w pełni wykorzystać węgla do produkcji ciepła. Z kolei siarka pod wpływem temperatury przekształca się w tlenek siarki, który jest związkiem szkodliwym dla środowiska naturalnego. Im mniejsza zawartość siarki w węglu, tym bardziej ekologiczne i czyste spalanie. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz