Materiał Partnera

Co wpływa na bezpieczeństwo placów zabaw?

Co wpływa na bezpieczeństwo placów zabaw?

Plac zabaw to miejsce, na którym dzieci spędzają dużo czasu. Musi być zatem urządzony w sposób zapewniający im całkowite bezpieczeństwo podczas zabawy. W tym względzie ważnych jest kilka czynników, które należy odpowiednio przemyśleć i rozplanować, by należycie spełniały swoje funkcje. Jest to między innymi wybór odpowiedniej nawierzchni pod plac. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas jego projektowania i budowy?

Rodzaje nawierzchni

Producenci nawierzchni placów zabaw oferują kilka ich rodzajów, które mają wpływ na bezpieczeństwo bawiących się na nich dzieci. Wyróżniamy zatem nawierzchnie: gumowe (sbr lub epdm), sypkie (piaskowe lub żwirowe), trawiaste (z siewu lub z rolki) oraz trawiaste z matą przerostową. Nawierzchnia gumowa zazwyczaj ma formę elastycznej płyty. Może być ona barwiona, na przykład na kolor zielony imitujący trawę. Jest łatwa w montażu i często posiada także właściwości samooczyszczające. Najpopularniejsze jednak nadal są nawierzchnie piaskowe. Zgodnie z obowiązującymi wymogami powinny mieć grubość co najmniej 30 cm. Jest to najlepsze rozwiązanie w celu amortyzacji upadków, charakteryzujące się niskim kosztem zakupu. Rodzaj nawierzchni uzależniony jest od krytycznej wartości wysokości upadku z konstrukcji zabawowej i w przypadku podłoży trawiastych wynosi 1 metr. Firmy zajmujące się projektowaniem i budową placów zabaw ściśle stosują się do określonych norm związanych z rodzajem ich nawierzchni.

Konstrukcje zabawowe

Urządzenia zabawowe znajdujące się na placu zabaw muszą posiadać solidną i wytrzymałą konstrukcję. Te wykonane z drewna muszą być umieszczone w gruncie za pomocą specjalnych kotew, które zapobiegają ich butwieniu i zapewniają doskonałą stabilność. Niezbędnym urządzeniem na placu zabaw są oczywiście huśtawki. Powinny one mieć wygodne siedziska i być rozmieszczone w sposób, który uniemożliwia powstanie kolizji pomiędzy bawiącymi się dziećmi. Zaś domki zabawowe koniecznie muszą zostać wyposażone w wejścia, które nie będę zbyt skomplikowaną przeszkodą dla ich użytkowników. Plac zabaw najlepiej podzielić na strefy wiekowe uwzględniając wysokości upadków i rodzaje nawierzchni. Na każdym placu zabaw muszą znaleźć się także zjeżdżalnie. Przy projektowaniu nie uwzględnia się wieku dzieci, dominuje zasada trudnodostępności czyli dzieci najmłodsze nie powinny mieć łatwego wejścia na zabawki niedostosowane do ich rozwoju fizycznego. Na taką zabawkę rodzic powinien dziecko podsadzić czy pomóc mu wejść biorąc odpowiedzialność asekurując dziecko. Zgodnie z obowiązującymi wymogami powinny mieć grubość co najmniej 30 cm, a minimalna grubość nawierzchni to 20 cm +5cm na przemieszczenie się piasku. Zjeżdżalnie dla pociech starszych mają bardziej wymagające wejścia, jednakże to zaleta, gdyż wyższy poziom trudności sprawia im niemałą frajdę. Powierzając zaprojektowanie i budowę placu zabaw profesjonalistom mamy pewność, że zostanie on urządzony w bezpieczny sposób.

Na bezpieczeństwo placów zabaw wpływ ma między innymi jego nawierzchnia i sposób wykonania urządzeń zabawowych. Profess Dom i Ogród to firma, która zajmuje się projektowaniem i budową placów zabaw, zapewniając dzieciom dogodne i bezpieczne miejsce rozrywki na świeżym powietrzu.

Opracowanie:
Gliwice, Główna 6/4
tel. 604 967 848
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz