Materiał Partnera

Co wiesz o systemach alarmowych i inteligentnych budynkach?

Co wiesz o systemach alarmowych i inteligentnych budynkach?

Nowoczesna technologia może znacznie zmienić nasze życie. Światło reagujące na obecność, zasuwane rolety, czy system alarmowy reagujący włączeniem się muzyki na pojawienie się złodzieja w bliskim zasięgu – to tylko niektóre z osiągnięć technologicznych. Dlaczego system alarmowy najlepiej montować wraz z instalacją elektryczną? Na jakiej podstawie dobieramy alarm? Garść potrzebnych informacji.

System budynku inteligentnego

Już na etapie budowy warto pamiętać o systemie budynku inteligentnego, co daje bardzo duże możliwości. Przykładowo, sterowanie światłem (zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym) jest uzależnione od obecności osób w pomieszczeniu. Także natężenie światła zmienia się w zależności od ilości osób. Już na etapie budowy możemy planować systemy monitoringu i alarmowania (te zawsze można dodać do instalacji, jeśli zostawiliśmy miejsce na tablicy rozdzielczej na dodatkowe obwody elektryczne). Podczas montażu instalacji elektrycznej można zintegrować kilka systemów takich jak system kontroli dostępu, telefoniczny, audio-video, instalację sterowania i automatyki. Czym to skutkuje? Wyobraźcie sobie rolety, które rozsuwają się o poranku, a zasuwają na wieczór. Intuicyjne zarządzanie wbrew pozorom pozwala zaoszczędzić, a przede wszystkim sprawia, że możemy czuć się bezpiecznie, a także bez strachu zostawiać nasz dom pusty na czas naszych wyjazdów.

Montaż systemu alarmowego

W skład systemu budynku inteligentnego, zazwyczaj wchodzi również system alarmowy. System możliwy jest do zainstalowania na etapie remontu lub na etapie budowy, co jest pomysłem najkorzystniejszym, gdyż jest projektowany bez żadnych ograniczeń. Poza tym, najlepiej przeprowadzić montaż instalacji alarmowej wraz z montażem instalacji elektrycznej. Różnorodne sygnały począwszy od czujników są przekazywane poprzez kable, które oczywiście zamontowane są pod tynkiem. Elektrycy z El- Serwis pamiętają o bardzo istotnym czynniku, jakim jest oddzielenie przewodów instalacji elektrycznej od alarmowej w celu zmniejszenia ryzyka zakłóceń. Istotne jest także odpowiednie dobranie alarmu do naszego domu. Jego rodzaj zależy od kształtu budynku i jego lokalizacji, liczby drzwi i okien sposobu ogrodzenia, a także zamożności domowników. System alarmowy składa się z centrali alarmowej oraz z urządzeń sterujących. W połączeniu z systemem inteligentnego budynku, czujniki reagują na intruza zapaleniem się świateł, lub nawet włączeniem muzyki. Inteligentny system może reagować nie tylko na złodzieja, ale także na wyciek gazu, który automatycznie zostanie odcięty. Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne, dlatego warto pomyśleć o systemach nas chroniących.

Opracowanie:
Barlinek, Lipowa 5
tel. 95 746 19 04
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz