Materiał Partnera

Co wiesz o regionie, w którym mieszkasz?

Co wiesz o regionie, w którym mieszkasz?

Na co dzień jesteśmy pochłonięci swoimi sprawami, nie mamy czasu, by myśleć o tym, co było. Czasem jednak warto stanąć i zastanowić się, jak żyli nasi przodkowie. Wycieczka w przeszłość jest nie tylko fascynującą przygodą, lecz także wyjątkową lekcją historii. Aby odbyć podróż, wystarczy znaleźć w najbliższej okolicy muzea i domy kultury. Takie instytucje zostały powołane do promowania historii regionu i szerzenia wiedzy o życiu przodków zarówno wśród młodszych, jak i starszych mieszkańców.


Dlaczego warto poznać historię regionu?

Podróż w przeszłość jest fascynująca i o tyle ważna, że pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszość. To jednak nie jedyny powód, dla którego powinieneś zorientować się w historii regionu, w którym mieszkasz. Decydując się zapoznać, jak żyli przodkowie, masz też szansę na nowo odkryć potencjał m.in. rzemiosła czy robótek ręcznych. Nauka np. haftu może być świetnym sposobem na odprężenie się po całym dniu pracy lub dochodowym pomysłem na własny biznes. Jak to możliwe? Czy słyszałeś o koronkach koniakowskich? Dziś ręcznie wykonane przez koronczarki z Koniakowa obrusy i bieliznę zamawiają klienci z całego świata, a one same nie narzekają na brak zamówień.


Poznanie historii najbliższej okolicy to możliwość kontynuowania tradycji i przekazywania jej kolejnym pokoleniom. Interesując się np. wspomnianymi robótkami ręcznymi, możesz też mieć wyjątkowe hobby, którym zainteresuje się praktycznie każdy. Nawiązanie współpracy z lokalnym domem kultury to szansa na wzięcie udziału w wielu ciekawych wydarzeniach i spotkaniach, podczas których są prezentowane np. ludowe stroje.

Jak poznać historię swojej najbliższej okolicy?

Niezależnie od tego, ile masz lat, możesz nadrobić braki w wiedzy o życiu przodków. Nie musisz przy tym nabywać wielu książek – są inne, przyjemniejsze sposoby zdobywania wiedzy. Jeżeli jesteś zainteresowany poznaniem historii najbliższej okolicy, to powinieneś sprawdzić, gdzie znajdują się lokalne domy kultury. Właśnie w takich instytucjach odbywają się spotkania i wydarzania mające na celu zapoznawanie mieszkańców z historią ich regionu. Sporo ciekawych informacji możesz też zdobyć, wybierając się do muzeum gromadzącego zbiory mające wartość historyczną. Każde muzeum działające w Polsce organizuje wystawy czasowe lub stałe, podczas których zainteresowani mogą obejrzeć eksponaty i przy okazji posłuchać o ich historii. Takie zgłębianie tajemnic okolicy, w której się mieszka, jest niezwykle przyjemne.


Jeżeli jesteś mieszkańcem województwa mazowieckiego, to masz szansę odwiedzić m.in. Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na internetowych stronach takich instytucji są publikowane kalendarze imprez, dzięki czemu każdy chętny ma szansę wziąć udział w tych wydarzeniach, które go interesują. Spotkania, panele dyskusyjne czy wystawy organizowane przez muzea i domy kultury działające na terenie całej Polski są zawsze dostosowane do wieku słuchaczy – znajdzie się coś zarówno dla młodszych, jak i starszych. A czy ty już wiesz, gdzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajduje się dom kultury? 

Oceń artykuł (3)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz