Materiał Partnera

Co wchodzi w zakres usług geodezyjnych i kartograficznych?

Co wchodzi w zakres usług geodezyjnych i kartograficznych?

Precyzyjne pomiary wykonywane przez uprawnionych geodetów w wielu przypadkach są konieczne, np. przy podziałach nieruchomości czy inwestycjach budowlanych. Wchodzące w zakres świadczonych usług czynności geodezyjne i kartograficzne muszą być zrealizowane przez fachowców z odpowiednimi kwalifikacjami. Co konkretnie są oni w stanie wykonać dla klienta?

Podziały nieruchomości

Uprawniony geodeta niezbędny jest m.in. w przypadku podziału nieruchomości. Wydzielenie jej części w celu np. przeniesienia własności na nowego właściciela wymaga zrealizowania przez profesjonalistę konkretnych czynności, dzięki którym cały proces będzie możliwy. W ramach świadczonych usług geodeta wykonuje opracowanie wstępnego projektu podziału stanowiącego pierwszy etap prac. Barbara Twardowska przeprowadza kompleksowe usługi geodezyjne, w skład których wchodzi także opracowanie map z projektem podziału. Jego wzniesienie na grunt to kolejny już punkt realizowanych przez uprawnionego geodetę czynności. Po odpowiednio wykonanym podziale nieruchomości jej właściciel może dokonać niezbędnych zmian w księdze wieczystej, co możliwe jest dzięki dokumentacji dostarczonej właśnie przez geodetę. Usługi geodezyjne i kartograficzne to także szereg czynności realizowanych w ramach kompleksowej obsługi inwestycji budowlanej. W przypadku konstruowania nowego obiektu użytkowego niezbędne są precyzyjne pomiary wykonane przez uprawnionego geodetę – jakie konkretnie?

Kompleksowa obsługa inwestycji budowlanej

Geodeta przy budowie obiektu niezbędny jest praktycznie od samego początku prowadzonych prac. Przede wszystkim konieczne jest wykonanie mapy do celów projektowych, dzięki której architekt będzie w stanie wykonać koncepcję konkretnego budynku. Należy również zająć się wszelkimi formalnościami, w tym uzgodnieniem dokumentacji w specjalistycznej placówce ZUD. W ramach świadczonych usług geodezyjnych fachowiec zajmie się tyczeniem budynków i urządzeń technicznych, a po ich skonstruowaniu przez firmę budowlaną, geodeta przeprowadza inwentaryzację powykonawczą. Jest ona niezbędna do uzyskania zgody na użytkowanie budynku, dlatego jej przeprowadzenie jest niezwykle istotne. Warto wspomnieć także o usługach kartograficznych, czyli sporządzaniu przez firmy geodezyjne wszelkiego rodzaju opracowań. Zaliczają się do nich wspomniane już mapy do celów projektowych, ale też mapy do celów prawnych, do zasiedzenia czy celów sądowych. W przypadku konieczności skorzystania z usług geodety należy wybrać specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem, co daje gwarancję precyzyjnych, profesjonalnie wykonanych pomiarów.

Opracowanie:
Otwock, pl. Wolności 3c
tel. 600 048 417
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz