Materiał Partnera

Co wchodzi w skład okresowych badań technicznych pojazdów

Co wchodzi w skład okresowych badań technicznych pojazdów

Właściciele samochodów osobowych mają obowiązek zgłaszać się  regularnie na badania okresowe pojazdu. Na podstawie oceny technicznej, samochód może zostać dopuszczony do użytkowania w ruchu drogowym lub skierowany do warsztatu celem usunięcia wykrytych usterek.

Kwestia bezpieczeństwa

Badanie okresowe pojazdu ma podnosić poziom bezpieczeństwa na drogach. Jeśli pojazd jest niesprawny, może stwarzać zagrożenie w ruchu drogowym. Dlatego przegląd okresowy jest obowiązkowy. Oczywiście, możemy sprawdzać nasze auto częściej, ale nie możemy pomijać przynajmniej tych obowiązkowych badań technicznych, które wykonuje się w upoważnionych do tego punktach: stacjach kontroli pojazdów (badanie w zakresie podstawowym) oraz okręgowych stacjach kontroli pojazdów (badanie w zakresie rozszerzonym), np. Serwis Samochodowy Faben z okręgową stacją.

Co obejmuje badanie?

Podczas badania technicznego pojazdu dane identyfikacyjne zapisane w dowodzie rejestracyjnym porównywane są z faktycznymi danymi pojazdu. Kontroluje się stan i prawidłowość oznaczeń oraz tablic rejestracyjnych oraz dodatkowe wyposażenie pojazdu, czyli gaśnicę i trójkąt. Po takim wstępie dokładnie sprawdza się stan techniczny pojazdu.

Szczegóły przeglądu

Badanie techniczne pojazdu obejmuje sprawdzenie stanu technicznego i prawidłowości działania nadwozia, instalacji elektrycznej, hamulców, zawieszenia, ogumienia oraz układu wydechowego. Ponadto, kontroli podlega układ kierowniczy, ustawienie i działanie świateł, przepuszczalność świetlna szyb, a także poziom emisji zanieczyszczeń. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz