Materiał Partnera

Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?

Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?

Fundamentem funkcjonowania niemal wszystkich przyrządów i sprzętów codziennego użytku w domu jest instalacja elektryczna, która pozwala na bezpieczne korzystanie ze źródeł zasilania energii. Instalacja elektryczna to zespół elementów połączonych ze sobą przewodami dostarczającymi prąd. W jej skład wchodzą przyłącza, złącza, linie zasilające wewnętrzne oraz instalacje odbiorcze. Niezbędne są także łączniki światła oraz gniazda. Warto wiedzieć, jak wygląda proces przeprowadzenia instalacji elektrycznej, aby dopasować ją do potrzeb użytkowników. 

Instalacja elektryczna dopasowana do potrzeb domowników

Zlecenia wykonania schematu instalacji elektrycznej może podjąć się tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami projektowymi, czyli elektryk. Odpowiednio zaplanowana instalacja elektryczna powinna być dostosowana do preferencji i potrzeb mieszkańców. Powinna też brać pod uwagę, jaka liczba i jaki rodzaj sprzętu będzie wykorzystywany w danym pomieszczeniu. Już podczas pierwszych planów architektonicznych należy oszacować liczbę stosowanych sprzętów w danej przestrzeni, a nawet uwzględnić nadwyżkę, tak by instalacja spełniała potrzeby w momencie, gdy urządzeń elektrycznych zacznie z czasem przybywać. 

Z ilu obwodów powinna składać się instalacja elektryczna?

Zgodnie z przyjętymi normami bezpieczeństwa i praktyką elektryków na jeden obwód może przypadać maksymalnie 10 gniazdek z prądem lub 20 punktów oświetleniowych. Najlepiej zaprojektować instalację tak, by w każdym pomieszczeniu w domu znajdował się oddzielny obwód doprowadzający prąd. To doskonałe rozwiązanie w razie awarii. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie stracimy dostępu do energii elektrycznej w całym domu, a jedynie w wybranym obszarze podpiętym pod uszkodzoną instalację.

O czym pamiętać przy zakładaniu instalacji elektrycznej w wybranych pomieszczeniach?

Zdaniem ekspertów z firmy Elektro-Natex ważne jest, by dana instalacja elektryczna spełniała oczekiwania klientów i zapewniała wygodę codziennego użytkowania sprzętów w różnych pomieszczeniach. Projektując rozmieszczenie instalacji elektrycznej w domu, istotne jest, by ustalić punkty poboru prądu. Na przykładzie salonu warto wiedzieć, gdzie będzie stał telewizor, by oprócz gniazd elektrycznych doprowadzić również sygnał telewizyjny. W sypialni z kolei ważny jest rozkład mebli. To pozwoli określić, gdzie znajdą się gniazdka służące do podłączenia np. lamp nocnych. Montując instalację elektryczną w łazience czy w kuchni, ważne jest, by znajdowała się ona w miejscach oddalonych od źródeł wody.

Opracowanie:
Wrocław, Dokerska 11 lok. 37
tel. 792 070 119
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz