Materiał Partnera

Co warto zwiedzić w Przemyślu?

Co warto zwiedzić w Przemyślu?

Przemyśl nie kojarzy nam się zazwyczaj z turystyką, a niesłusznie. Stolica ziemi przemyskiej może zaoferować nam bowiem rozmaite atrakcje, a również w jego okolicy położone są ciekawe miejsca, które warto odwiedzić. Choć aktualnie nie możemy wybrać się na zwiedzanie, możemy już planować podróże na drugą połowę roku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie zabytki znajdziesz w Przemyślu.

Co odwiedzić w Przemyślu?

Wycieczka do Przemyśla to przede wszystkim okazja, by dowiedzieć się więcej o tym regionie Polski. Różnorodna oferta ośrodków wczasowych umożliwia nam znalezienie bazy noclegowej w lokalizacji, która pozwoli nam łatwo odwiedzić wiele ciekawych miejsc. W mieście znajduje się Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, a w nim ekspozycje stałe, między innymi Panorama pradziejów wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego, Opowieść o Żydach Przemyskich czy Ekspozycje wnętrz mieszczańskich z XIX i XX wieku. Muzeum działa w kilku oddziałach, które obejmują Muzeum Historii Miasta Przemyśla oraz Muzeum Dzwonów i Fajek. Miłośnicy militariów nie mogą nie odwiedzić Muzeum Twierdzy Przemyśl oraz samej Twierdzy Przemyśl, która jest zespołem obiektów obronnych oraz trzecią co do wielkości twierdzą w Europie.

Wśród zabytków wymienić należy także bazylikę archikatedralną o barokowym wystroju zespolonym z gotyckim prezbiterium. Wartą zwiedzenia świątynią jest także kościół pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny, w którym znajduje się relikwie świętego Wincentego. Ze względu na rolę, jaką Przemyśl odgrywał w historii Polski jako miasto królewskie, zachowały się też w mieście i jego okolicach również zabytki architektury zamkowej. Do takich należy Zamek Kazimierzowski zbudowany przez króla Kazimierza Wielkiego. Po rozbiórce w wieku XVIII został całkowicie zrekonstruowany na przełomie XIX i XX wieku. Jedynym zachowanym oryginalnym elementem budowli jest gotycka ostrołukowa brama wjazdowa. Natomiast pochodzący z XVII wieku Zamek w Krasiczynie niedaleko Przemyśla to piękny przykład stylu renesansowo-manierystycznego w architekturze.

Wycieczka po Podkarpaciu

Jak już wspomnieliśmy wyżej, podróż do Przemyśla jest dobrą okazją, by zwiedzić nie tylko miasto, ale również inne położone na ziemi przemyskiej zabytki czy atrakcje turystyczne. Kluczem do tego jest dogodna lokalizacja naszego hotelu. Warto przy tym zdecydować się na dom wczasowy położony poza miastem. Jest to nie tylko atrakcyjne ze względu na niższe koszty, ale też ze względu na bliskość do innych miejscowości. Jedynie 13 kilometrów od Przemyśla położona jest wieś Medyka, a w niej Pensjonat Borek. W samej wsi znajdują się zabytki takie jak drewniany kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła czy dwór rodziny Pawlikowskich. Ponadto Medykę i Lwów dzieli jedynie 85 kilometrów, a we wsi zlokalizowane jest przejście graniczne.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz