Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Szczecin to miasto, które nie jest zbyt często celem naszych wycieczek. Niesłusznie! To piękne miejsce ma bowiem wiele do zaoferowania. Znajdziesz tutaj zarówno zabytkowe zamki i pałace, ciekawe muzea, jak i piękne parki i rezerwaty przyrody. Sprawdź naszą listę najciekawszych rzeczy do zrobienia w Szczecinie i zarezerwuj czas na niezapomnianą wycieczkę. Gwarantujemy, że nie będziesz żałował!

Co zwiedzić w Szczecinie?

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich usytuowany jest na Wzgórzu Zamkowym. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to książę Barnim III rozpoczął wznoszenie w tym miejscu tzw. kamiennego domu wraz z kaplicą św. Ottona. W późniejszych latach budowlę przebudowywano – była ona siedzibą m.in. dynastii Gryfitów, namiestnika szwedzkiego oraz garnizonu pruskiego. Obecnie na zamku mieści się centrum kulturalne, kino, kabaret oraz Opera na Zamku. Organizowane są tutaj również liczne wystawy i koncerty.

Pałac pod Głowami

Pałac pod Głowami to zabytkowy budynek wybudowany pod koniec XVIII wieku. Jego nazwa pochodzi od 9 głów, które niegdyś zdobiły szczyty jego okien. Pałac dawniej był wykorzystywany przez władze wojskowe, obecnie w jego salach znajduje się klub i Muzeum Sztuki Współczesnej. Warto przyjść tutaj, by obejrzeć jego zasoby a także obejrzeć zabytkowe sztukaterie, które zachowały się we wnętrzu budynku.

Wały Chrobrego

Wały Chrobrego to długi na około 500 m taras widokowy wzniesiony w XX wieku na skarpie wzdłuż Odry z inicjatywy Hermanna Hakena. Jest on doskonałym punktem widokowym na okoliczną architekturę – Wyższą Szkołę Morską, Muzeum Narodowe oraz Teatr Współczesny. Rozciąga się z niego również widok na panoramę prawego brzegu Odry, jej kanałów portowych oraz pobliskich wysp.

Szczecin

Jakie muzea w Szczecinie odwiedzić?

Muzeum Techniki i Komunikacji

Muzeum Techniki i Komunikacji mieści się w starej zajezdni przy ul. Niemierzyńskiej. Znajdują się w nim zabytki polskiej komunikacji –  znajdziemy tutaj samochody Syrena, Fiat 126p czy Autobus jelcz. Do zbiorów muzeum należą również motocykle z okresów IIRP i PRL, maszyny Stoewera a także pojazd terenowy Pana Samochodzika. Muzeum jest otwarte codziennie a za bilet zapłacimy jedynie od 5 do 10 złotych. Jeżeli będziemy w Szczecinie we wtorek, wstęp dla zwiedzających będzie bezpłatny.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

W Muzeum Narodowym zostały zgromadzone zbiory archeologiczne, sztuki dawnej i współczesnej a także zbiory numizmatyczne i etnograficzne. Jednymi z najsłynniejszych eksponatów, które są udostępnione dla zwiedzających są:

  • „piękna Madonna” z Bukowa
  • Romańskie kolumny z Kołbacza
  • Najstarsze polskie figurki NMP
  • Laska magiczna z poroża łosia z najstarszym przedstawieniem figuralnym w Polsce
  • „Portret Filipa I” autorstwa Lucasa Cranacha Młodszego

Najpiękniejsze parki i rezerwaty przyrody w Szczecinie

Szczecin to miasto, w którym możemy nie tylko zatrzymać się w hotelu i zwiedzić architekturę, ale również podziwiać piękno przyrody. Szczególnie wtedy, gdy mamy więcej czasu na wycieczkę, warto zobaczyć np. Arboretum w Glinnej. Jest to ogród prezentujący około 800 gatunków egzotycznych drzew i krzewów. Warto wybrać się również na spacer po Parku Krajobrazowym Doliny Dolnej Odry, Szczecińskim Parku Krajobrazowym czy Rezerwacie przyrody Bukowe Zdroje. W tym ostatnim na szczególną uwagę zasługuje wczesnośredniowieczne grodzisko Chojna, uroczysko Szwedzki Młyn, ruiny młyna drzewnego czy pomnik przyrody Szwedzki Kamień.

W samym Szczecinie warto wstąpić również nad Syrenie Stawy będące częścią parku Jana Kasprowicza. W lecie możemy natomiast wybrać się nad Miedwie, które jest największym jeziorem w województwie zachodniopomorskim.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz