Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Jeśli chcesz odpocząć od wielkiego miasta, wyciszyć i zrelaksować, a przy okazji pozwiedzać – pomyśl o Sandomierzu. To spokojne miejsce zarówno na weekendowy wypad, jak i spędzeniu kilku dni. Miasto to dobra opcja dla rodzin z dziećmi oraz osób lubiących historię. Wiele ciekawych miejsc z pewnością nie pozwoli się nudzić. Przeczytaj, co warto zwiedzić. Jakie są największe atrakcje Sandomierza?

Od czego zacząć zwiedzanie Sandomierza?

Sandomierz bywa nazywany „małym Rzymem”, ponieważ wznosi się na siedmiu wzgórzach niczym prawdziwa stolica Włoch. Obecnie należy do województwa świętokrzyskiego, chociaż historycznie położony jest w Małopolsce. Był miastem królewskim, stąd znajdziemy tu liczne zabytki. Prężnie działa tu wiele hoteli i pensjonatów.

Zwiedzanie Sandomierza warto rozpocząć od Bramy Opatowskiej w stylu gotyckim. To charakterystyczny punkt miasta, który znajdziemy w wielu przewodnikach. Brama Opatowska jako jedyna z sandomierskich bram przetrwała do naszych czasów. Wysoka na 6 pięter robi wrażenie na zwiedzających. Po schodach można wspiąć się na taras widokowy i podziwiać piękną panoramę miasteczka. W sezonie obiekt otwarty jest od rana do wczesnego wieczora.

Kolejnym wartym uwagi punktem jest Ratusz. Jest to jeden z najbardziej zachwycających ratuszy renesansowych w kraju. Głodni historii mogą wybrać się do wnętrz muzealnych znajdujących się na parterze.

Przy rynku znajdziemy wejście do podziemi. Podziemna Trasa Turystyczna to niezwykła atrakcja Sandomierza. Na trasie zwiedzimy dawne piwnice i składy kupieckie. Wyjście z podziemi znajduje się w budynku ratusza.  

Charakterystycznym zabytkiem Sandomierza jest Bazylika Katedralna pw. NMP, która powstała na zlecenie Kazimierza Wielkiego. Na zewnątrz podziwiamy styl gotycki, a we wnętrzach barokowo-rokokowy przepych. W środku znajdują się wyjątkowe malowidła, a także „Martyrologium Romanów”, czyli kalendarz męczenników Kościoła oraz tekst „Bogurodzicy” umieszczony na ścianach.

Ponadto koniecznie trzeba odwiedzić Zespół Klasztorny Dominikanów z XIII-wiecznym kościołem św. Jakuba oraz Zamek Kazimierzowski. Jeśli szukasz noclegu w Sandomierzu, możesz skorzystać z oferty zamku.  

Brama Opatowska

Co jeszcze zobaczyć w Sadomierzu?

W Sandomierzu warto zobaczyć dawne zbroje. Zbiory można podziwiać w Zbrojowni Rycerskiej. Na spragnionych historii czekają nie tylko rycerskie zbroje, ale także miecze, kusze, włócznie czy halabardy. Uwagę przyciąga również tajemnicza sala, w której zgromadzono narzędzia tortur takie jak dyby czy pręgierz.

Podczas wycieczki do Sandomierza koniecznie musisz zobaczyć Wąwóz św. Królowej Jadwigi. To atrakcja dla miłośników przyrody i pieszych wędrówek. Na urwiskach podziwiać można roślinność stepową.

Jeśli uwielbiasz piesze lub rowerowe wycieczki, koniecznie wybierz się na wędrówkę w Góry Pieprzowe. Na terenie wzgórz znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy.

Ratusz w Sandomierzu

Jak zwiedzać miasto inaczej, czyli rejs po Wiśle

Miasto można zwiedzać pieszo lub na rowerze, ale przewodnicy polecają spróbować jeszcze innej opcji. Niezwykłym sposobem na podziwianie miasta jest rejs statkiem po Wiśle. Podczas wycieczki zachwycamy się panoramą Sandomierza od strony rzeki. Standardowy rejs trwa pół godziny, ale wcześniej można zarezerwować dłuższą wycieczkę. Rejsy odbywają się od rana do wieczora w sezonie od kwietnia do października.

Jeśli mowa o Wiśle, nie można pominąć spaceru po Bulwarze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tam nowoczesna przystań, a także Budynek Sportów Wodnych. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z placu zabaw.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz