Co warto zobaczyć w Łodzi?

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Nie wiesz, gdzie spędzić weekend? Nie lubisz się nudzić? Koniecznie wybierz się do Łodzi. Przeczytaj nasz przewodnik i poznaj najciekawsze miejsca. Dowiedz się, co warto zobaczyć w Łodzi. Czekają tu nie tylko ciekawe zabytki architektury i liczne muzea, ale także miejsca związane ze sztuką. Sprawdź, dlaczego Łódź jest niezwykła i poczuj niepowtarzalny klimat miasta.

Co zwiedzić i zobaczyć w Łodzi?

Manufaktura

Koniecznie odwiedź jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc, które znane jest w kraju i za granicą. Manufaktura powstała na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. To nie tylko miejsce spotkań dla mieszkańców miasta, ale także atrakcja dla turystów. To niezwykłe miejsce tętni życiem przez cały rok. Znajdziesz tutaj muzea, teatr, kino, a także sklepy, liczne restauracje i kawiarnie oraz strefę dla dzieci. Na terenie Manufaktury organizowane są koncerty, a zimą działa lodowisko. Centralnym punktem jest Rynek Włókniarek Łódzkich, gdzie odbywają się rozmaite imprezy kulturalne i rozrywkowe. Wrażenie robi znajdująca się tutaj najdłuższa fontanna w Europie.

Ulica Piotrkowska

To kolejne miejsce od razu kojarzące się z Łodzią. Ta najbardziej reprezentacyjna ulica miasta jest również jedną z najdłuższych europejskich ulic. Znajduje się pomiędzy Placem Wolności a Placem Niepodległości. Możesz wybrać się na spacer i poczuć klimat miasta, podziwiając zabytkowe kamienice. Znajdziesz tu również liczne restauracje, w których spotykają się Łodzianie i przyjezdni. Będąc na Piotrkowskiej, warto zobaczyć Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci oraz Pomnik Misia Uszatka. Wcześniej nie zapomnij zarezerwować hotelu.

Plac Wolności

To tutaj rozpoczyna się słynna ulica Piotrkowska. Kiedyś Plac Wolności nazywany był Nowym Rynkiem. Plac na planie ośmiokąta jest unikatowy, dlatego warto odwiedzić to charakterystyczne miejsce. Są tu również trzy ciekawe punkty do odwiedzenia – Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Kościół Zesłania Ducha Świętego i Archiwum Państwowe w Łodzi.

Księży Młyn

Równie ciekawym miejscem wartym zobaczenia w Łodzi jest Księży Młyn. To zespół fabryczno-mieszkalny Karola Scheiblera. W przeszłości mieściły się tu fabryki, domy dla ich pracowników, przedszkole, szkoła, a nawet szpital. Obecnie wyremontowane budynki znów cieszą oko i przyciągają zarówno turystów, jak i inwestorów. Odwiedzisz tu również zabytkowy Pałac Edwarda Herbsta oraz Muzeum Kinematografii.

Murale w Łodzi

Łódź słynie nie tylko z zabytkowych kamienic i fabryk. Interesuje cię sztuka miejska? Będąc w Łodzi, koniecznie zwróć uwagę na murale. Malowidła stworzone przez artystów z całego świata stały się obowiązkową atrakcją miasta. Możesz samodzielnie szukać malowideł na ścianach lub wziąć udział w zorganizowanej wycieczce szlakiem łódzkich murali. Niesamowite wrażenia gwarantowane.

Co robić w Łodzi?

Muzeum Miasta Łodzi

Poza zwiedzaniem miasta obowiązkowo odwiedź łódzkie muzea, a jest ich naprawdę sporo. Muzeum Miasta Łodzi znajduje się w wyjątkowym budynku, czyli dawnym Pałacu Poznańskich. Pałac wraz z ogrodem mieści się w pobliżu Manufaktury. Rezydencja z przełomu XIX i XX wieku, należąca do Izraela Poznańskiego i jego rodziny, robi niesamowite wrażenie. W muzeum dowiesz się wielu ciekawostek na temat historii miasta oraz jego słynnych mieszkańców, m.in. Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Karla Dedeciusa czy Artura Rubinsteina. We wnętrzach pałacowych możesz podziwiać zabytkowe sale. Organizowane są tu stałe i czasowe wystawy.

Muzeum Kinematografii

Kolejny punkt to Muzeum Kinematografii, w którego zbiorach turyści mogą zobaczyć historyczne urządzenia, bogatą kolekcję aparatów fotograficznych, kamer filmowych, projektorów czy sprzętu oświetleniowego. Warta zobaczenia jest również kolekcja plakatów, szczególnie z lat 20. i 30. Warto odwiedzić również Muzeum Animacji Se-ma-for, gdzie na zwiedzających czekają dekoracje i rekwizyty ze znanych filmów animowanych.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Miłośnicy malarstwa i szeroko pojętej sztuki koniecznie muszą odwiedzić Muzeum Sztuki w Łodzi. Organizowane są tu ciekawe wystawy stałe i czasowe, które przyciągają rzesze turystów głodnych artystycznych doznań. Muzeum promuje artystów sztuki współczesnej.

Planetarium EC1

Obok Dworca Łódź Fabryczna znajduje się najnowocześniejsze planetarium w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Łódzkie planetarium zapewnia liczne atrakcja zarówno dla najmłodszych, jak i starszych. W godzinach porannych muzeum odwiedzają liczne wycieczki, a wieczorem organizowane są pokazy i wydarzenia artystyczne.

Off Piotrkowska

Co ciekawego można jeszcze robić w Łodzi? Trzeba koniecznie odwiedzić niezwykłe miejsce, jakim jest unikatowy projekt Off Piotrkowska, który powstał na terenie dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa. Panuje tu niespotykany klimat. Znajdziesz tu pracownie projektantów, kluby, restauracje, showroomy i klubokawiarnie.

Co się dzieje w Łodzi?

Łódź to również miasto cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Miłośnicy zdjęć powinny w czerwcu wybrać się na Międzynarodowy Festiwal Fotografii. 

We wrześniu odbywa się Festiwal Łódź Czterech Kultur, który łączy poprzez wydarzenia artystyczne cztery najważniejsze kultury dla miasta – polską, żydowską, niemiecką i rosyjską. Równie interesującym wydarzeniem jest odbywający się miesiąc później Light Move Festival, czyli największy w kraju festiwal światła. W tym czasie mają miejsce niezwykłe projekcje i iluminacje. 

W lipcu Łódź chętnie odwiedzali fani kina i muzyki – w czasie Transatlantyk Festival organizowane były pokazy filmów, ciekawe koncerty i warsztaty. Festiwal został jednak przeniesiony na Śląsk. 

Obecnie wiele wydarzeń, imprez kulturalnych i festiwali jest odwoływanych, dlatego należy śledzić informacje na bieżąco. 

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze (1)
Dodaj komentarz
Dziś w Łodzi x.
Dziś w Łodzi x.
23.08.2018
Dobre zestawienie dla weekendowego turysty :) Tym, którzy zatrzymają się w Łodzi na dłużej, możemy zaproponować dodatkowo spacery po zabytkowych miejskich parkach (park na Zdrowiu, Źródliska i Julianowski naprawdę potrafią zachwycić!), wizytę w słynnym łódzkim zoo lub w przepięknym, szczególnie na wiosnę, ogrodzie botanicznym. Warto wspomnieć też o tym, że posiadamy jeden z największych kompleksów leśnych położonych w granicach miasta - Las Łagiewnicki :)