Co warto zobaczyć w Dubrowniku? 5 propozycji

Co warto zobaczyć w Dubrowniku? 5 propozycji

Dubrownik to niesamowite miasto Chorwacji, które co roku odwiedza tysiące turystów. Otoczone morzem miasto przyciąga niezwykłą architekturą i klimatem. Jedną z największych atrakcji są średniowieczne mury obronne, które robią niesamowite wrażenie. Zastanawiasz się, co koniecznie musisz zwiedzić w Dubrowniku podczas najbliższych wakacji? Poznaj 5 niezwykłych propozycji.

1. Starówka

Choć niewielka, dubrownicka starówka zapada w pamięć na długo. Zwiedzanie Dubrownika warto rozpocząć właśnie od niej. Jeszcze w latach 70. została wpisana na listę UNESCO. Wyróżnia ją kamienna zabudowa. Na starówkę dostaniesz się przez bramę Pile. Tuż za wejściem ujrzysz Wielką Fontannę Onufrego. Z fontanną związana jest legenda – pomyśl życzenie, a następnie napij się wody ze wszystkich szesnastu kraników, wtedy życzenie na pewno się spełni. Następnie możesz odwiedzić klasztor Franciszkanów. Atrakcją jest jedna z najstarszych aptek w Europie, w której franciszkanie od wieków przygotowywali swoje specyfiki z zebranych ziół.

2. Stradun

To główna ulica miasta. Jeśli chcesz poczuć dubrownicki klimat, wybierz się właśnie tutaj. W licznych kawiarniach i restauracjach Dubrownika możesz skosztować wybornych dań – na talerzu królują owoce morza. Możesz tu swobodnie porozmawiać i poczuć luźną atmosferę południa. Idąc główną ulicą, możesz udać się w jedną z wąskich uliczek. W każdej z nich na turystów czeka coś ciekawego do odkrycia. Wąskie uliczki są naprawdę piękne i wyjątkowo fotogeniczne. Koniecznie zrób sobie tam zdjęcie z towarzyszami podróży.

3. Mury obronne

Jedną z największych atrakcji Dubrownika, o której przeczytasz w wielu ofertach biur podróży, jest spacer po średniowiecznych murach obronnych. Podczas wyprawy odkryjesz robiące wrażenie wieże, baszty oraz całą niepowtarzalną architektury miasta. To najstarsze (bo pochodzące z XIV i XV wieku) i zachowane w najlepszym stanie mury obronne w całej Europie! Będąc na szczycie baszty Minčeta, podziwiać możesz przepiękną panoramę Starego Miasta w Dubrowniku. Spacer po murach to niezapomniane przeżycie, jednak musisz nastawić się na niemały wysiłek. Szereg schodów do pokonania daje jednak dużo frajdy. Jeśli wybierasz się na wyprawę z dziećmi, najlepiej zaplanuj wycieczkę wcześnie rano lub późnym popołudniem, by uchronić się przed słońcem i upałem, bo podczas spaceru po murach na próżno szukać cienia.

Dubrownik

4. Kolejka na górę Srd

Widok z murów obronnych na jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji zaliczony. Tym razem panoramę miasta możesz zobaczyć z jeszcze innej perspektywy. Kolejny obowiązkowy punkt podczas wczasów w Dubrowniku to przejazd kolejką linową na górę Srd. A widok z góry jest naprawdę zacny. Oprócz czerwonych dachów Dubrownika podziwiać możesz okolice – morze i wyspy m.in. Korčulę i Lokrum. Z drugiej strony widać już Czarnogórę. Sam wjazd, choć trwa jedynie kilka minut, z pewnością zachwyci. Jedynym minusem mogą być tłumy turystów, jednak niecodzienne wrażenia gwarantowane.

5. Rejs wokół Dubrownika

Dubrownik podziwiać można nie tylko z pozycji murów obronnych i szczytów góry Srd. Jeśli wciąż mało ci zapierających dech widoków, koniecznie wybierz się na rejs. W ten sposób możesz zobaczyć Dubrownik od strony morza. Taka perspektywa pozwala uświadomić sobie, jak monumentalne są średniowieczne mury, wieże i baszty. W zależności od trasy rejsu, można dotrzeć pod twierdzę Lovrijenac i skierować się na wyspę Lokrum. Jeśli wolisz spędzać czas aktywnie, zamiast rejsu łodzią wybierz wyprawę kajakiem. Nie zapomnij jednak o ochronie przed słońcem. Wysoki filtr i nakrycie głowy obowiązkowe. Udanych wakacji w Dubrowniku!

Sprawdź TOP 6 – co warto zobaczyć w Chorwacji.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz