Materiał Partnera

Co warto zjeść na Kujawach?

Co warto zjeść na Kujawach?
Tradycyjne dania kuchni polskiej mogą się nieco różnić, w zależności od rejonu, w  którym są serwowane. Dotyczy to nie tylko sposobu podawania, ale też przygotowywania potraw oraz kompozycji składników. I choć trudno w to uwierzyć, osoby z pomorza i śląska mogą być zaskoczone, wymieniając się ulubionymi przepisami! Jakich potraw musisz koniecznie spróbować przy okazji wizyty na Kujawach?

Czernina i gęsina

Czarnina to zupa, która może budzić spore kontrowersje, gdyż jednym z jej najważniejszych składników jest kacza krew. Wystarczy jednak spróbować jej choć raz, aby się zakochać! Znana jest również na Pomorzu jako „czarna polewka”, lecz na Kujawach jest przyrządzana w nieco inny sposób. To doskonałe połączenie słodkiego smaku suszonych owoców oraz kwaskowatego dodatku octu. Czernina jest najczęściej serwowana z lanymi kluseczkami, dzięki czemu jest bardziej sycąca. Czernina jest przyrządzana na bazie rosołu z kaczki i włoszczyzny, a pozostałe składniki to: kacza krew wymieszana z octem i odrobina mąki, suszone gruszki, śliwki oraz jabłka, majeranek, cząber, cukier. Niektórzy przyprawiają czerninę odrobiną cynamonu i ekstraktu z wanilii, jednak nie każdemu przypadnie to do gustu.

O gęsinie kołudzkiej słyszał każdy, kto choć trochę orientuje się w kulinarnej kulturze polski. Jej hodowla mieści się właśnie na Kujawach. Mięso ma niepowtarzalne walory smakowe i może być przyrządzane na wiele sposobów. Najczęściej jest to gęś pieczona w kilku prostych przyprawach – soli, pieprzu, majeranku oraz cząbrze.

Klapacze i kluski ziemniaczane

I choć ziemniaki są najchętniej serwowane w Wielkopolsce, jako znane i kochane tam przez wszystkich pyry, również na Kujawach można spotkać je w rozmaitych formach. Klapacze to nic innego, jak placki ziemniaczane, do których przygotowania używa się tylko trzech składników: potartych na drobnych oczkach ziemniaków, odrobiny mąki żytniej i soli. Po usmażeniu można podawać na słono (np. z kwaśną śmietaną i cebulą) lub na słodko (z cukrem). Kluski ziemniaczane przygotowuje się w podobny sposób, lecz zamiast smażenie, po prostu należy kłaść je łyżką do wrzątku i odczekać kilkanaście minut, aż się ugotują – czyli opadną na dno garnka. Można podawać ze skwarkami, białym serem lub kiszoną kapustą.

Regionalne dania kuchni polskiej można zjeść między innymi w restauracji Gabrieli Pauliny Błaszczyk, która znajduje się we Włocławku – malowniczym miasteczku położonym na Kujawach. W bogatym menu można znaleźć dania proste, jak i te bardziej wykwintne, podawane na uroczystych obiadach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz