Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o zmianie ogrzewania na gazowe?

Co warto wiedzieć o zmianie ogrzewania na gazowe?

Z każdym kolejnym rokiem sieć gazowa w Polsce obejmuje kolejne tereny. Coraz większa dostępność tego paliwa i towarzysząca jej rosnąca świadomość naszego wpływu na środowisko naturalne wpływają na popularność tego rozwiązania wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia są też restrykcje dotyczące emisji dwutlenku węgla oraz wiążąca się z nimi wymiana kotłów na węgiel.

Zalety i wady ogrzewania gazem

Coraz więcej z nas staje przed koniecznością wymiany instalacji grzewczej w swoim domu. Alternatyw dla tradycyjnego węgla jest wiele, między innymi ekogroszek czy pellet, jednak rozwiązaniem cieszącym się dużą popularnością jest ogrzewanie gazowe. Najczęściej decydujemy się nie wówczas, gdy istnieje sieć gazowa, do której możemy przyłączyć dom, ale możliwe jest też zasilanie systemu z własnej butli umieszczonej na działce. W tym drugim przypadku należy jednak zadbać o odpowiednią przestrzeń i zachowanie odległości między zbiornikiem a budynkami. Odpowiedzmy jednak na pytanie, dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie gazowe? Zalety tej techniki grzewczej obejmują:

  • wygodę użytkowania – łatwość w obsłudze instalacji oraz brak konieczności dokładania opału itd.;
  • prostą konserwację – raz w roku;
  • wysoką sprawność urządzeń grzewczych;
  • możliwość zastosowania nawet w niewielkiej przestrzeni,
  • czystość instalacji – brak odpadów powstałych podczas spalania gazu;
  • ekologiczny charakter.

Jak każdy system grzewczy, również i ten nie jest pozbawiony jednak wad. Choć ogrzewanie gazowe jest rozwiązaniem opłacalnym, to wysokie rachunki mogą jednak pojawić się w sytuacji, gdy dom ma niską izolację termiczną. Pewnym problemem mogą być też liczne formalności i długi czas oczekiwania na przyłączenie do sieci gazowej. Instalacja ogrzewania gazowego wiąże się bowiem z wykonaniem projektu technicznego oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Instalacja gazowa w domu

Znając plusy oraz minusy ogrzewania gazowego, możemy przejść do omówienia kwestii związanej z montażem samej instalacji grzewczej. Ważnym elementem jest oczywiście kocioł. Sklepy z materiałami grzewczymi, wśród nich firma Kuc-Gaz w Koszalinie, oferują tu rozmaite urządzenia. Kupując kocioł dla instalacji gazowej, możemy wybierać między kotłem z otwartą komorą spalania a kotłem z zamkniętą komorą spalania. Ten drugi, czyli kocioł kondensacyjny, cieszy się dużą popularnością ze względu na funkcję odzysku ciepła ze spalin gazowych oraz wysoki poziom bezpieczeństwa instalacji. Zaletą tego pierwszego jest natomiast niska cena, ale ze względu na restrykcje w kwestii emisji spalin jest coraz rzadziej stosowany.

Innym niezbędnym elementem instalacji będzie czujnik gazu, który ma za zadanie zapewnić nam bezpieczeństwo na wypadek wycieku gazu. Warto pamiętać, że gaz może zostać użyty nie tylko do ogrzewania samych pomieszczeń, ale też podgrzewania wody użytkowej oraz zasilania kuchenki gazowej. Warto uwzględnić te zastosowania podczas planowania przebiegu instalacji i wyposażyć ją w odpowiednie urządzenia takie jak podgrzewacz wody. Tu wybierać możemy pomiędzy podgrzewaczami przepływowymi i pojemnościowymi.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz