Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o założeniu firmy?

Co warto wiedzieć o założeniu firmy?

Założenie firmy jest dzisiaj bardzo proste. Nowi przedsiębiorcy, mogą tego dokonać nawet przez Internet, bardzo szybko ruszając z miejsca ze swoją działalnością, skutecznie podbijając rynek. Niestety wielokrotnie kłopoty rozpoczynają się przy wyborze ustroju podatkowego firmy, czy nawet jej statusu prawnego. Inne zasady dotyczą bowiem jednoosobowej działalności, a jeszcze inne przy spółce cywilnej.

Uproszczone zakładanie firmy dzięki CEIDG

W Polsce już od kilku lat działa Centralna Ewidencja i Informacja Działalności Gospodarczej, dzięki której proces zakładania firmy jest uproszczony do minimum. Mowa zarówno o elementach i krokach, jakie trzeba wykonać, jak i też o samej biurokracji. Warto bowiem wiedzieć, że obecnie firmę można założyć w każdym urzędzie gminy, niezależnie do miejsca zamieszkania właściciela, oraz planowanej lokalizacji siedziby podmiotu gospodarczego. Tu otwiera się również możliwość zakładania działalności przez Internet – wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1. Po jego rozpatrzeniu, w kolejnych krokach trzeba będzie również zarejestrować się w urzędzie skarbowym, jako podatnika VAT-u. 

Różnica przy zakładaniu jednoosobowej działalności a spółki cywilnej

Różnic przy zakładaniu jednoosobowej działalności a spółki cywilnej jest dzisiaj bardzo mało, a przede wszystkim dotyczą one kwestii ustroju podatkowego. W przypadku małej firmy z jednym właścicielem i planowanym przychodem niższym niż 2 miliony euro z przeliczenia ze złotówek, o kursie podanym przez NBP, można bowiem wybrać korzystną księgowość uproszczoną – księgi przychodów i rozchodów, lub jeszcze mniej skomplikowane karty podatkowe i ryczałt ewidencjonowany. Jeśli chodzi o spółki, wielokrotnie już przy zakładaniu muszą one wybierać formę podatkową na zasadach ogólnych, obligatoryjnie prowadząc księgi rachunkowe. Różnice przy zakładaniu dotyczą również tego, iż każdy wspólnik spółki, musi złożyć własny komplet dokumentów.

Jednoosobowa działalność – tysiące nowych firm każdego roku!

Zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, biura geodezyjne i architektoniczne, a nawet sklepy internetowe handlujące różnego rodzaju asortymentem, mogą być uznane właśnie za jednoosobowe działalności, których w Polsce z roku na rok przybywa. Wiąże się to z niewielkim kosztem prowadzenia działalności, niemalże zerowym kosztem założenia firmy, a także z ważną ulgą. Mowa o opłacaniu składek ZUS w niższej wysokość nawet przed 24 miesiące. W niektórych przypadkach można skorzystać również z państwowej pomocy w formie de minimis – forma wsparcia na rozwój przedsiębiorstwa w UE z możliwością pozyskania bezzwrotnych dofinansowań na szkolenia, inwestycje, a czasem nawet na wyposażenia maszynowe oraz biurowe.Zakładasz firmę? Tylko z biurem rachunkowym!

Jedyną i skuteczną pewność szybkiego założenia firmy z idealnym dostosowaniem formy prawnej oraz podatkowej, jest pomoc rejestracyjna, gwarantowana przez najlepsze biura rachunkowe. To one nie tylko wykonają za Ciebie wszystkie administracyjne działania, ale również rozpoczną pierwszy okres księgowy oraz ten dotyczący spraw kadrowo-płacowych. Później będziesz mógł zadecydować, czy wolisz kierować się ku outsourcingowym procesom rachunkowym, czy bardziej pasuje Ci opcja własnego działu księgowości. Pierwsza opcja – zapewnia ją m.in. Biuro Rachunkowe Beaty Imiołek – to także inwestowanie w pełne doradztwo dziedzinowe, wraz np. z analizami portfelowymi i rynkowymi. 

Opracowanie:
Warszawa, II Armii Wojska Polskiego 22
tel. 22 397 22 82
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz