Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o wyważaniu kół?

Co warto wiedzieć o wyważaniu kół?

Wyważenie kół to odpowiednie ich wyprofilowanie pod kątem masy, a także geometrii tak, aby podczas obracania się nie doprowadzać do zjawiska wibracji, czy silniejszych drgań przenoszonych na inne elementy samochodu. Istotne jest zatem to, aby ciężkość zarówno obręczy, jak i opony była precyzyjnie ustalona dla każdego z kół, co dokonuje się dzisiaj przy wykorzystaniu nowoczesnej technologii.

Skutki jazdy na niewyważonych kołach i pierwsze symptomy

Do najbardziej poważnych skutków jazdy samochodem na niewyważonych kołach, zalicza się przede wszystkim znacznie obniżony komfort i bezpieczeństwo jazdy. To wtedy auto ma znacznie wydłużoną drogę hamowania, gorzej pokonuje zakręty, a także traci doskonałą przyczepność do podłoża. Niestety długotrwałe niewyważanie kół, przy agresywnej jeździe, może doprowadzić w późniejszym czasie nawet do poważnych wypadków.

Oprócz względów bezpieczeństwa, skutkiem jazdy na niewyważonych kołach, jest przede wszystkim to, że uszkadzane są przy tym różne podzespoły pojazdu. Mowa o łożyskach, drążkach kierowniczych, amortyzatorach, oraz oponach, a także pośrednio o całym układzie hamulcowym, czy właśnie kierowniczym. Warto zatem zwracać uwagę na nawet najmniejsze symptomy problemu z wyważeniem kół. Zalicza się do nich zaś:

  • charakterystyczny szum,
  • szybsze zużycie bieżnika,
  • wyraźnie pogorszoną przyczepność,
  • drgania na kierownicy,
  • drgania całego nadwozia.

Na czym polega wyważenie kół?

Wyważenie koła polega przede wszystkim na równomiernym rozłożeniu mas wokół osi obrotu koła, gdzie środek ciężkości pokrywa się ze środkiem obrotu. Działanie to powinno być zaś wykonywane przy każdorazowej zmianie opony, czyli przynajmniej dwa razy w roku. Niekiedy przyjmuje się za czas serwisowy, przejechane kolejne 5000 kilometrów. Warto jednak indywidualnie podchodzi do całej procedury, kierując się doświadczeniem specjalistów takich warsztatów, jak Profesjonalna wulkanizacja w Piasecznie. Takie firmy dysponują wielokrotnie nowoczesnymi wyważarkami stacjonarnymi, które redukują niewyważenia dzięki dwóm ciężarkom, a także dynamicznej pracy maszyny obliczeniowej. Niektóre zakłady oponiarskie, stosują również drugą skuteczną metodę, którą jest wyważanie statyczne. W obu przypadkach koszt serwisu to kilkadziesiąt złotych za jedno koło.

Warto wiedzieć! Problemy z niewyważonymi kołami to w dużej mierze efekt różnych sytuacji drogowych, a także agresywnej jazdy. Unikaj zatem wpadania autem w większe dziury, czy wybierania nierównych tras. Pamiętaj również o tym, że po każdej nawet niewielkiej kolizji, warto sprawdzić wyważenie kół w profesjonalnym zakładzie. 

Opracowanie:
Piaseczno, Jana Pawła II 15a
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz