Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o wykopach pod fundament?

Co warto wiedzieć o wykopach pod fundament?

Kwestia rozpoczęcia wykopów pod fundament powinna przypadać na okres pomiędzy początkiem kwietnia a końcówką października, czyli przy stosunkowo suchych warunkach pogodowych, aby zapobiec gromadzeniu się wody w fundamentach. Wykopy pod fundament to złożone zadanie, które można podjąć samodzielnie bądź tez wynająć do tego celu specjalistyczną koparkę wraz z operatorem. Dowiedz się więcej o rodzajach i etapach wykopów pod fundament.

Zabezpieczenie wykopów

Zabezpieczenie wykopów pod fundament oraz ich realizacja składa się z następujących etapów:

  • wyznaczenia konturów obiektu budowlanego
  • zdjęcia z wyznaczonego terenu urodzajnej ziemi (tzn. humus)
  • usunięcia ziemi wzdłuż wykopu na szerokość około 100 cm

Jak głęboki powinien być wykop pod fundament?

Jest to zależne od głębokości posadowienia budynku. W większości przypadków usuwany zostaje grunt sięgający do poziomu górnych krawędzi ław fundamentowych. Następnie kopane są rowy, gdzie się je wylewa. W niektórych jednak przypadkach wykopuje się grunt aż do dolnej krawędzi przyszłego fundamentu.

Przebieg wykopów ziemnych

Do prac ziemnych dotyczących domu jednorodzinnego na ogół stosuje się koparkę, jednak część prac wykonywana musi być ręcznie. Poziom posadowienia fundamentu wyznaczany jest przy użyciu ław drutowych oraz repera i to do tego poziomu wykonuje się wykopy. Ostatnie 10 - 15 cm gruntu dobrze jest usunąć ręcznie, aby dół nie był zbyt głęboki. Następnie należy zabezpieczyć go przed gromadzeniem się wody deszczowej, która mogłaby zaszkodzić wykopom ze względu na działanie rozmiękczające grunt oraz powodujące jego podmywanie, co w efekcie końcowym doprowadziłoby do złego posadowienia obiektu budowlanego.

Rodzaje wykopów

Istnieją 3 podstawowe kategorie wykopów pod fundament, które określane są poprzez analizę pomiarów:

  • wykop wąskoprzestrzenny - jego dno ma szerokość do 1,5 m
  • wykop szerokoprzestrzenny - szerokość jego dna nie przekracza wartości 1,5 m
  • wykop jamisty - jest to rodzaj wykopu o wymiarach mniejszych niż 1,5 m x 1,5 m
  • wykop płytki - dotyczy fundamentów bezpośrednich
  • wykop głęboki - dotyczy fundamentów pośrednich.

Profesjonalne wykopy pod fundamenty

Kwestię wykopów pod fundamenty, warto złożyć w ręce profesjonalnej firmy Nakonieczny. Transport ciężarowy. Prace ziemne. Usługi dźwigowe, która dysponuje wieloletnim doświadczeniem w branży, a także niezbędną wiedzą, wykwalifikowaną kadrą pracowniczą oraz specjalistycznym sprzętem, gwarantując tym samym rzetelność, terminowość oraz wysoką jakość świadczonych usług.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz