Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o wykonywaniu wykopów pod fundamenty?

Co warto wiedzieć o wykonywaniu wykopów pod fundamenty?

Żeby zbudować wymarzony dom, trzeba wykonać pod niego fundamenty. A żeby wykonać fundamenty, trzeba wykonać wykopy. To trudna praca, od której wykonania w dużej mierze zależy, czy dalsze etapy budowy będą przebiegać zgodnie z planem? O czym warto wiedzieć na ich temat?

Na kiedy zaplanować wykopy?

Najbardziej optymalną porą na wykonanie wykopów pod fundamenty i samych fundamentów jest okres między początkiem kwietnia i końcem października. Powód jest prosty – będziemy wtedy mieli najlepsze warunki, bez częstych, długotrwałych opadów deszczu i śniegu oraz ujemnych temperatur, które zamieniają grunt w twardą, trudną do przebicia skorupę.

Pogoda na wykopy

Niezależnie od tego, czy kopiemy w kwietniu czy w sierpniu, powinniśmy dużą uwagę zwrócić na aktualne warunki pogodowe.

- Niezapowiedziane opady zdecydowanie nie ułatwiają pracy podczas wykopów – mówi przedstawiciel PHU Ładniak - Zamiast trudzić się podczas deszczu, lepiej jest poczekać kilka dni na lepsze warunki. Przed rozpoczęciem prac powinniśmy zaopatrzyć się w dużą ilość wytrzymałej folii, którą możemy ochronić już wykonane wykopy przed opadami.

Zanim przystąpimy do kopania

Wykopy powinny odpowiadać kształtowi i wymiarom fundamentów pod nasz dom. Dlatego zanim wpuścimy na działkę ekipę z koparką, powinniśmy mieć zaznaczone linie przebiegu fundamentów. W tym celu należy zatrudnić geodetę. Jego zadaniem będzie wytyczenie budynku na terenie działki oraz dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.

Badanie ziemi pod fundamenty

Grunt gruntowi nierówny – powinniśmy o tym zawsze pamiętać. Nawet jeśli z powierzchni nasza działka nie różni się niczym od innych, należy mieć na uwadze, że pod powierzchnią mogą znajdować się wody gruntowe. Ich obecność należy koniecznie uwzględnić w czasie przeprowadzania prac budowlanych. Żeby ustalić, na jakiej wysokości znajdują się wody, a także jaka jest wytrzymałość, gęstość i struktura gruntu, konieczne jest przeprowadzenie badań geotechnicznych, polegających przede wszystkim na wykonaniu kilku odwiertów. Na podstawie wyników można ustalić na jakiej maksymalnej głębokości mogą znaleźć się fundamenty oraz czy do ich wykonania będzie potrzebne zastosowanie odpowiednich technik, np. drenażu.

Szerokość i głębokość fundamentów

Wymiary wykopów zależą od tego, do jakiej głębokości mają sięgać fundamenty oraz metody ich wykonania. Jeśli do wykonania fundamentu nie będzie wykonywany szalunek (deskowanie), wykop musi być węższy, a jego ściany idealnie równe, nie osuwające się. Do ich zabezpieczenia wykorzystuje się wyłącznie odpowiednią folię.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz