Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o wtryskiwaniu?

Co warto wiedzieć o wtryskiwaniu?

Tworzywa sztuczne to obecnie jedne z najczęściej i najchętniej wybieranych materiałów produkcyjnych. Wykorzystywane są w sektorach, takich jak: medycyna, farmacja, motoryzacja, przemysł elektroniczny i elektrotechniczny, lotnictwo i wiele innych. Nieustanny rozwój technologii wiąże się również z koniecznością ciągłego udoskonalania produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych. Jednym z procesów pozwalającym na uzyskanie pożądanych produktów jest wtryskiwanie. Na czym polega? 

Co to jest wtryskiwanie? 

Wtryskiwanie to cykliczny proces, który pozwala na przekształcenie materiału wyjściowego w postaci granulek lub krajanki na produkt o pożądanym kształcie i oczekiwanych właściwościach. Proces zachodzi poprzez uplastycznienie materiału wyjściowego w ogrzanym cylindrze i wtryskiwanie go przez dyszę oraz tuleję wlewki do gniazd formujących. Wtryskiwanie odbywa się dzięki wykorzystaniu wielofunkcyjnych i skomplikowanych maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych zwanych wtryskarkami. Najważniejszym elementem urządzenia jest bez wątpienia agregat wtryskowy, który odpowiada za przygotowanie materiału wstępnego, jego roztopienie i umożliwienie dalszego kształtowania. 

Znajdujące się wewnątrz cylindra tworzywo przesuwane jest przez specjalnie skonstruowany ślimak. Dzięki temu możliwe jest jego równomierne ogrzanie i uplastycznienie. Początkowo ślimak wykonuje ruchy obrotowe, a na etapie wtrysku posuwisto-zwrotne, spełniając funkcję tłoka. Upłynnione tworzywo wtryskiwane jest do stalowych form, a następnie poddawane dalszym obróbkom. W tworzywach termoplastycznych konieczne będzie ochłodzenie form, a w przypadku termoutwardzalnych niezbędne jest ogrzanie. Kiedy zawartość form jest już utrwalona można przejść do uwalniania uzyskanego kształtu i oczyszczania produktu z resztek tworzywa. 

Jakie są metody wtryskiwania? 

Najpopularniejszymi metodami wykorzystywanymi do produkcji bardziej skomplikowanych elementów z tworzyw sztucznych są: wtryski dwu- i wielokomponentowe. W Klonowie Dolnym wytwarzaniem produktów z wykorzystaniem powyższych technik zajmuje się firma Hubeny. Co istotne, metody te są do siebie bardzo podobne, a zasadnicza różnica wynika jedynie z ilości kolorów bądź rodzajów użytego tworzywa. Techniki pozwalają na otrzymywanie bardziej złożonych elementów – po pierwszym wtrysku forma obraca się, a do środka wtryskiwany zostaje materiał innego rodzaju bądź innej barwy. Wielokomponentowe wtryskiwanie pozwala na uzyskanie precyzyjnych detali o bardzo dużej funkcjonalności i wysokich walorach estetycznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz