Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o wizytach patronażowych realizowanych przez położną Ilonę Lesiak?

Co warto wiedzieć o wizytach patronażowych realizowanych przez położną Ilonę Lesiak?

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie zmieniające diametralnie życie każdej rodziny. Pojawia się w tym momencie także wiele pytań, obaw i wątpliwości, którymi warto podzielić się z doświadczoną położną. Doskonałą zatem okazją, aby pomóc młodym rodzicom i rozwiać wszelkie wątpliwości, są wizyty patronażowe realizowane przez NZOZ Twoja Położna Ilona Lesiak.

Czym właściwie są wizyty patronażowe przeprowadzane przez położną Ilonę Lesiak?

Pomoc położnej to niezwykle ważne wsparcie dla wielu przyszłych i młodych mam. Należy bowiem pamiętać, że na wiedzę i umiejętności doświadczonej położnej, takiej jak NZOZ Twoja Położna Ilona Lesiak, liczyć może zarówno mama przed, jak i po porodzie. Wynika to z faktu, że zgodnie z przepisami przed porodem ciężarnej nieodpłatnie przysługuje 1 spotkanie w tygodniu, pomiędzy 21 a 31 tygodniem ciąży (do 10 wizyt) oraz 2 spotkania w tygodniu po 31 tygodniu ciąży (maksymalnie do 16 wizyt). Spotkania z położną Iloną Lesiak przed porodem pozwalają na realizację świadczeń profilaktycznych oraz rozpoznanie i omówienie problemów zdrowotnych. Mają one również na celu edukację przyszłej mamy, a przede wszystkim przygotowanie jej do porodu. Nie mniej ważna niż opieka położnej przed porodem jest jej pomoc po porodzie. W tym przypadku najważniejsza jest tzw. wizyta patronażowa, która, jak mówi położna Ilona Lesiak –

Wizyty patronażowe to odwiedziny położnej po porodzie w domu mamy i dziecka, mające na celu sprawdzenie, czy proces adaptacji noworodka do życia poza łonem matki przebiega prawidłowo. Pierwsza wizyta położnej po porodzie powinna odbyć się nie później niż w ciągu 48 godzin od momentu uzyskaniu zgłoszenia (informacji, że mama z dzieckiem są już w domu). Należy również wspomnieć, że położna odwiedza mamę i dziecko od 4 do 6 razy w ciągu ośmiu pierwszych tygodni po porodzie.

Położna środowiskowa pomagająca młodej mamie powinna zostać samodzielnie wybrana przez kobietę jeszcze przed porodem. Kobieta może złożyć deklarację do lekarza rodzinnego w jednej przychodni, a do położnej w innej. Istnieje również możliwość wyboru położnej, która ma podpisany indywidualny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, np. NZOZ Twoja Położna Ilona Lesiak. Deklarację można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie za pomocą IKP.

Jak przebiega wizyta patronażowa?

Wsparcie i pomoc specjalisty to dla młodej matki rzecz nie do przecenienia. Warto bowiem pamiętać, że wizyta patronażowa realizowana przez położną Ilonę Lesiak, obejmuje szereg aspektów związanych z pojawieniem się dziecka w rodzinie, a co za tym idzie podczas odwiedzin następuje:

  • badanie matki - ocena stanu ogólnego, stanu psychicznego i stanu położniczego,

  • badanie dziecka - ocena stanu skóry, ciepłoty ciała, ułożenia ciała, toru oddechu, rodzaju płaczu, kontrola procesu gojenia się kikuta pępowinowego oraz sprawdzenie czy odruchy neurologiczne noworodka są prawidłowe,

  • wsparcie i nauka karmienia piersią,

  • edukacja w zakresie diety matki karmiącej i pielęgnacji w połogu,

  • instruktaż kąpieli i pielęgnacji noworodka, przekazanie informacji dotyczących opieki nad noworodkiem: ubierania, noszenia, żywienia, pierwszej wizyty u lekarza, szczepień ochronnych itp.

Dodatkowo podczas wizyty położna Ilona Lesiak udzielić może odpowiedzi na wszelkie pytania młodej mamy. Oczywiście w czasie tego typu spotkań następuje również ocena warunków socjalno-bytowych oraz więzi rodzinnych.

Wizyta patronażowa to spotkanie, z którego nie wolno rezygnować. Wynika to z faktu, że obecność doświadczonej położnej, takiej jak Ilona Lesiak, jest doskonałą okazją do zadawania pytań odnośnie pielęgnacji, rozwoju i karmienia dziecka, a także do uzyskania praktycznych wskazówek i informacji dotyczące laktacji, szczepień czy ogólnego stanu zdrowia mamy i dziecka.

Opracowanie:
Węgierska Górka, Wyzwolenia 5
tel. 502 112 254
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz