Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości?

Mieszkanie, domek letniskowy na Mazurach czy dom jednorodzinny w budowie -  własna nieruchomość to dla przeciętnego Polaka zazwyczaj najbardziej wartościowa część majątku. Warto więc zadbać o nią w odpowiedni sposób, wykupując stosowne ubezpieczenie. Dzięki polisie możemy spać spokojnie, gdyż nawet, jeśli w wyniku np. pożaru część naszego majątku ulegnie zniszczeniu, otrzymamy stosowaną rekompensatę od Ubezpieczyciela. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o ubezpieczeniach nieruchomości!

Ubezpieczenie nieruchomości – na czym polega?

Ubezpieczenia nieruchomości może obejmować dom, mieszkanie, a nawet obiekt, który dopiero jest w budowie. Zakres podstawowy polisy uwzględnia ochronę murów, instalacji, okładzin ściennych, podłóg, okien i drzwi. Decydując się na zakup ubezpieczenia rozszerzonego, ochroną możemy objąć również całe wyposażenie nieruchomości, w tym także rzeczy osobiste takie jak np. biżuteria. Ten typ polisy oparty jest na umowie, którą Ubezpieczyciel zawiera z klientem. Zobowiązuje się on wówczas do pokrycia strat, które powstały w wyniku określonego zdarzenia losowego.

Ubezpieczenie nieruchomości chroni nas przed skutkami zalania, pożaru, katastrof naturalnych, czy włamania. Im więcej będzie czynników, od których chcemy się ubezpieczyć, tym wyższa będzie składka polisy. Jak informuje specjalista z firmy ubezpieczeniowej „Atut” – zakup polisy na dom/mieszkanie jest całkowicie dobrowolny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nieruchomość finansowana jest z kredytu hipotecznego lub wchodzi w skład gospodarstwa rolnego o powierzchni większej niż 1 hektar. Maksymalna kwota ubezpieczenia nie może przekraczać wartości rynkowej nieruchomości.

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie nieruchomości?

Nieruchomość to często najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy. Na jej terenie znajduje się wiele wartościowych dla nas rzeczy takich jak sprzęty elektroniczne, meble, obrazy, ukryte oszczędności. Przedmioty te narażone są na kradzież, a sama nieruchomość – na uszkodzenie lub zniszczenie. Chyba każdy z nas wie, z jakimi kosztami wiąże się np. gruntowny remont łazienki, kiedy zostanie ona zalana przez sąsiadów. Często jest to kilkanaście tysięcy złotych, które – w przypadku braku polisy – musimy wyłożyć z własnej kieszeni. Dobre ubezpieczenie nieruchomości to koszt 200-300 złotych w skali roku. Nie jest to więc duże obciążenie dla domowego budżetu, za to jest to produkt, który pozwoli nam żyć spokojniej i bez obaw o przyszłość.

Na jaki okres wykupić polisę?

Ubezpieczenie nieruchomości ważne jest najczęściej przez 12 miesięcy, choć niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują też polisę na trzy lata. Kiedy umowa z Ubezpieczycielem dobiega końca, należy ją wypowiedzieć, gdyż w większości przypadków zostanie ona przedłużona automatycznie. Warunki umowy można też negocjować, co umożliwia uzyskanie najbardziej optymalnej dla nas ochrony.

Opracowanie:
Gorlice, Wróblewskiego 10
tel. 183 520 339
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz