Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o tynkowaniu ścian?

Co warto wiedzieć o tynkowaniu ścian?

Każdy z nas chce mieć w domu równe i gładkie ściany, dlatego właśnie tak bardzo ważne są prace związane z tynkowaniem. Tego rodzaju pracę możemy co prawda wykonać sami lub zatrudnić odpowiednią do tego osobę. Jeśli zatem chcemy uzyskać naprawdę idealny wygląd naszych ścian, to należy w tym celu uzyskać trochę informacji na temat tynkowania. Oto, co warto wiedzieć o tynkowaniu ścian.

Jak nakładać tynk?

W obecnej chwili mamy w zasadzie dwie możliwości nakładania tynku, czyli metodę ręczną oraz metodę maszynową. Pierwsza z nich polega na nakładaniu masy tynkowej przy pomocy różnego rodzaju narzędzi ręcznych takich jak paca czy szpachelka, zaś druga opcja to nakładanie tynku przy pomocy specjalnego agregatu, opcja ta jest szczególnie polecana przy okazji tynkowania dużych powierzchni, ponieważ można to zrobić w o wiele krótszym czasie niż metodą ręczną. Oczywiście niezależnie od tego, którą metodą będziemy tynkować ścianę, to zawsze należy pamiętać o jej wcześniejszym zagruntowaniu.

Rodzaje tynków wewnętrznych

 Wśród tynków możemy wyróżnić w zasadzie ich cztery rodzaje, do których należą:

  • Tynki cementowo-wapienne - Tego typu tynk posiada bardzo dobre właściwości, jeśli chodzi o odporność na wilgoć ze względu na to, że ściany tynkowane przy jego pomocy mogą oddychać, przez co nie gromadzi się w nich woda. Dlatego właśnie tynk cementowo-wapienny idealnie nada się do pomieszczeń takich jak piwnice czy łazienka, jednak sprawdzą się również w pomieszczeniach suchych, a można go nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo.
  • Tynki gipsowe - Tego rodzaju tynki zaleca się do nakładania maszynowego ze względu na to, że szybko schnie i jego ręczne nakładanie może skończyć się niepotrzebnym skuwaniem bądź wyrównywaniem wszelkich powierzchni. Tynk gipsowy posiada właściwości higroskopijne, dzięki czemu dobrze reguluje wilgotność powietrza i idealnie nada się do suchych pomieszczeń.
  • Tynki wapienne - Jest to rodzaj tynku, który bardzo dobrze sprawdzi się podczas nakładania go na stary tynk metodą ręczną, ponieważ jego czas schnięcia jest stosunkowo długi i można go zastosować na różnego rodzaju materiałach, takich jak na przykład cegły, beton komórkowy czy pustaki ceramiczne.
  • Tynki gliniane - Jest to najrzadziej stosowany rodzaj tynku, który można w każdej chwili poprawiać, ponieważ każde namoczenie go wodą nadaje mu ponowne właściwości plastyczne. Tynk gliniany bardzo dobrze reguluje wilgotność w pomieszczeniach i można go nakładać zarówno ręcznie jak i maszynowo.

Komu zlecić nakładanie tynku?

W momencie gdy musimy położyć tynk na nasze ściany niezależnie od tego, czy jest to drobny remont czy budowa domu, to warto zlecić tą pracę profesjonalnemu tynkarzowi, który przede wszystkim zadba o to, by do pracy używać tylko materiałów, które spełniają normy techniczne, będzie posiadał cały niezbędny sprzęt, a także niezbędne doświadczenie, dzięki któremu będzie dbał o przestrzeganie zasad bhp oraz będzie wiedział, w jakich warunkach pogodowych należy nakładać daną mieszankę tynku. Takich pracowników zatrudnia firma IQ Technik, dlatego też warto zwrócić się właśnie do nich nie tylko w kwestii prac tynkarskich, ale także innych związanych z branżą budowlano-remontową.

Opracowanie:
Radzowice 82
tel. 797 127 515
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz