Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o tradycyjnych specjałach kuchni Warmii i Mazur? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają kucharze z restauracji Smaki Warmii!

Co warto wiedzieć o tradycyjnych specjałach kuchni Warmii i Mazur? Sprawdź, co na ten temat podpowiadają kucharze z restauracji Smaki Warmii!

Tradycje kulinarne, z jakimi można spotkać się współcześnie na terenie Warmii i Mazur, są niezwykle bogate, choć na przestrzeni dziejów zmieniały się one niejednokrotnie. Kuchnia tego regionu Polski czerpie przede wszystkim z prostoty, acz w jej najszlachetniejszym wydaniu. Świadczy o tym m.in. fakt, że turyści, którzy przybywają tutaj tysiącami każdego roku, bardzo miło wspominają swoje kulinarne doświadczenia, a przepisy próbują powtarzać we własnych domach. Co zatem warto wiedzieć na temat warmińskich i mazurskich specjałów?

Kuchnia Warmii i Mazur – smaki zaklęte w historii

W ujęciu historycznym kuchnia mieszkańców Warmii i Mazur była dość prosta. Na stołach dominowały przede wszystkim ziemniaki, kasza gryczana, kiszona kapusta, chleb i oczywiście ryby. Jak zaznaczają właściciele restauracji Smaki Warmii – wyjątkowo popularną potrawą była i wciąż jest tzw. kiza, czyli twaróg wymieszany w odpowiednich proporcjach ze śmietaną, z kminkiem oraz z solą. Mięso – choć go nie brakowało – pojawiało się raczej przy okazji różnego rodzaju świąt.

Podawano wtedy m.in. długo wędzone kiełbasy, kaszanki z krwi i podrobów wymieszanych z kaszą jęczmienną. Pieczoną wołowinę, wieprzowinę, baraninę i drób serwowano z kluskami lub kartoflami. Jeżeli chodzi o dania kuchni warmińskiej, to jedną z typowych potraw był również kapuśniak na słodko. Na tych przykładach najlepiej widać, że z produktów uznawanych dzisiaj za proste, udawało się ówczesnym mieszkańcom przygotowywać dania nietuzinkowe i czasami nadzwyczaj złożone.

Gdzie szukać współczesnych warmińskich smaków?

Biorąc pod uwagę historię, Warmia i Mazury to region niezwykle burzliwy. Ogromny wpływ na kuchnię miały tutaj przede wszystkim wydarzenia związane z zakończeniem ostatniej wojny światowej. Ruchy migracyjne spowodowały, że tradycja musiała stopniowo zacząć mieszać się z tym, co nowe. Obecnie dania z Warmii i Mazur reprezentują to, co ma do zaoferowania polska kuchnia z Mazowsza lub terenów obecnej Litwy. Można skosztować potraw takich jak kotlet schabowy, kotlet mielony, barszcz, pierogi, rosół, czy żurek. Ponieważ region obfituje w liczne jeziora i rzeki, bardzo popularne są dania z ryb słodkowodnych. Jednakże tym, co wyróżniało kuchnię warmińską od wielu innych, była nienaganna jakość wykorzystywanych do gotowania produktów.

To właśnie ten czynnik powodował, że każda potrawa smakowała tak doskonale. Przebywając w tym zakątku Polski i poszukując kulinarnych doznań, z pewnością warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez restaurację Smaki Warmii. To właśnie tutaj wszyscy klienci mogą liczyć na miłą gościnę oraz najwyższej jakości dania przygotowywane według tradycyjnych przepisów. Różnorodność serwowanych potraw sprawia, że idealną propozycję dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagający smakosze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz