Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o rozliczeniach VAT dla rolników?

Co warto wiedzieć o rozliczeniach VAT dla rolników?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, działalność rolnicza funkcjonuje jako działalność indywidualnego gospodarstwa rolnego. Wobec tego rolnicy zwolnieni są z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jednakże rozliczenia rolników podlegają przepisom ustawy o VAT. Kwestie rozliczeń księgowych mogą być więc dla prowadzących gospodarstwa rolne dość problematyczne. Natomiast niewywiązanie się z tego obowiązku może skutkować przykrymi konsekwencjami. Warto zatem dowiedzieć się, jak rolnik powinien rozliczać podatek VAT. 

Rolnik ryczałtowy - definicja

Rolnik ryczałtowy dokonuje dostawy produktów rolnych, które pochodzą z jego własnej działalności rolniczej lub świadczy usługi rolnicze i korzysta ze zwolnienia od podatku. Z taką definicją tego pojęcia mamy do czynienia w ustawie o VAT. Rolnik nie jest wówczas zobowiązany do rejestrowania się jako czynny podatnik VAT w urzędzie skarbowym. Nie musi on także prowadzić ewidencji. Po dokonaniu dostaw, fakturę wystawia nabywca, będący czynnym podatnikiem VAT. 

Przejście na VAT ogólny

Rolnik ma możliwość rezygnacji z ryczałtowego rozliczenia VAT. Wówczas przechodzi on na zasady ogólne. W tym celu musi zarejestrować się w urzędzie skarbowym jako czynny podatnik VAT. Odbywa się to poprzez zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Wówczas rolnik nie może ubiegać się o faktury od nabywców oraz o zwrot podatku VAT. Od tego momentu jest on zobowiązany do wystawiania faktur, prowadzenia ewidencji VAT, składania okresowych deklaracji podatkowych oraz ewentualnego odprowadzania podatku należnego. W deklaracji VAT rolnika znajduje się wykaz sprzedaży i zakupu towarów oraz usług. W tym przypadku stawka VAT wynosi zwykle 5% lub 8%. 

Rozliczenia rolników – kto się tym zajmuje?

Jak w każdej innej działalności gospodarczej, możliwe jest samodzielne prowadzenie księgowości lub korzystanie z fachowej pomocy. Kwestie rachunkowości bywają skomplikowane, natomiast konsekwencje, wynikające z nieprawidłowego wypełnienia obowiązków wobec urzędu skarbowego, są problematyczne. W firmach często zatrudnia się księgową, która zajmuje się dopilnowaniem spraw finansowych. Rolnicy mogą zawrzeć współpracę z biurem rachunkowym, które posiada w swojej ofercie rozliczenia dla rolników. Prowadzone przez Juszczyk-Mazur Iwonę Biuro rachunkowe świadczy profesjonalne usługi z zakresu rachunkowości. Zawierając współpracę, możemy liczyć na odpowiednie prowadzenie księgowości gospodarstwa rolnego. 
Opracowanie:
Szczecin, Grzegorza z Sanoka 38
tel. 91 487 51 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz