Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o rozbiórce lub wyburzeniu budynku?

Co warto wiedzieć o rozbiórce lub wyburzeniu budynku?

Jeżeli jesteś właścicielem działki, na której znajduje się budynek w złym stanie technicznym, który chcesz usunąć, to dobrze trafiłeś! W tym artykule dowiesz się, czym różni się rozbiórka od wyburzenia i kiedy do całkowitego usunięcia starego domu, garażu czy budynku gospodarczego, wymagane jest uzyskanie pozwolenia. Ponadto, sprawdzisz jak dokładnie przebiegają prace i jakich maszyn warto użyć, aby całość odbyła się sprawnie i szybko.

Różnice pomiędzy rozbiórką a wyburzeniem budynku

Bardzo często zdarza się, że budynek znajdujący się na działce, nie spełnia już swojej pierwotnej roli ze względu na zły stan techniczny, niekiedy grożący nawet zawaleniem. Ponadto, w wielu sytuacjach, dana nieruchomość, nie jest już potrzebna i zajmuje miejsce w bardzo dobrej lokalizacji, które można by było przeznaczyć na inne ważne inwestycje. Usunięcia z działki mogą wymagać budynki mieszkalne, gospodarcze oraz garaże. W taki celu konieczne jest wykonanie rozbiórki lub wyburzenia, które różnią się pomiędzy sobą sposobem wykonania. Prace rozbiórkowe są pojęciem znacznie dłużej funkcjonującym, co wynika z faktu, ze w dawnych czasach wykonywano taki rodzaj prac wyłącznie ręcznie.

O rozbiórce jest mowa w przypadku mniejszych obiektów, przy których część prac może być wykonana bez użycia ciężkich maszyn, a niektóre materiały budowane czy elementy mogą zostać odzyskane i powtórnie wykorzystane do innych celów. W sytuacji wyodrębnienia elementów, które mogą zostać jeszcze raz zastosowane, pozostałe czynności można wykonać przy użyciu specjalistycznych maszyn budowlanych. Z kolei, wyburzenie obiektu wiąże się z całkowitą destrukcją budynku, która połączona jest z likwidacją pozostałości i gruzów. Ten rodzaj usunięcia budynku jest znacznie szybszy i efektywniejszy oraz bardzo często używane jest w przypadku budynków zagrożonych zawalaniem. Najczęściej stosowane jest do budynków o dużej kubaturze.

Kiedy do rozbiórki lub wyburzenia budynku konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Prace mające na celu całkowite usunięcie budynku nie zawsze wymagają uzyskania pozwolenia. Samego zgłoszenia rozbiórki do urzędu, bez dopełnienia innych formaliści można dokonać w sytuacji, gdy budynek przeznaczony do planowanej rozbiórki ma wysokość poniżej 8 metrów i jeżeli znajduje się w odległości od granicy działki mniejszej niż połowa jego wysokości. Ponadto, dany obiekt nie może być wpisany do rejestru zabytków, ani objęty ochroną konserwatorską. Jeżeli powyższe przesłanki nie są spełnione, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, w którym należy uwzględnić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia prac rozbiórkowych lub wyburzeniowych.

Co więcej, do wniosku trzeba dołączyć mapę lokalizacji obiektu na działce, a także dokładne informacje o metodzie przeprowadzania prac rozbiórkowych lub wyburzeniowych. Nie bez znaczenia jest także dokładne zabezpieczenie terenu, aby cały proces odbywał się zgodnie z poszanowaniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie usług doświadczonej firmy Anpa z Otwocka na terenie województwa mazowieckiego, która w sposób profesjonalny wykona wszystkie prace i zajmie się zagospodarowaniem odpadów budowlanych. Stawiając na usługi tego przedsiębiorstwa możesz być pewnym co do wysokiej jakości oferowanych usług oraz terminowej realizacji zleceń. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz