Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o rejestrze sprzedaży i zakupu VAT?

Co warto wiedzieć o rejestrze sprzedaży i zakupu VAT?

Tak zwany rejestr sprzedaży i zakupu VAT, muszą prowadzić przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do odprowadzaniu podatków od towarów oraz usług. Warto jednak przy tym wiedzieć, że nie każdy ruch gospodarczy dotyczący np. zakupu materiałów, musi być ujęty w tymże rejestrze. Poznaj najważniejsze zasady, dotyczące rejestru sprzedaży i zakupu VAT! Kto i po co musi prowadzić rejestr VAT?

Obowiązek prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT

Obowiązek prowadzenia rejestru sprzedaży i zakupu VAT mają wszyscy czynni podatnicy VAT. Warto o tym wspomnieć, ponieważ prawo przewiduje różne formy zwolnień z VAT. Każdy zobowiązany przedsiębiorca  do prowadzenia tego rodzaju ewidencji, potrzebuje jej zaś do prawidłowego przygotowywania deklaracji VAT-7/VAT-7K. Bez tego nie można rozliczyć się z US, czy też skorzystać ze wspomnianych zwolnień podatkowych.

Jakie operacje należy rejestrować?

Rejestr sprzedaży i zakupu VAT może być bardzo złożony. W jego skład wchodzą bowiem wszystkie kwoty, od których przysługuje prawo do obniżenia należnego podatku, a także kwoty, które nie dają prawa do obniżenia. Ewidencja ta składa się zatem z kwot naliczonego podatku, kwot należnego podatku, informacji indentyfikacyjnych danych transakcji, czy też informacji określających przedmiot oraz podstawę opodatkowania. Rejestr sprzedaży i zakupu VAT, nie wymaga zaś wykazywania operacji związanych z: czynnościami wyłącznie zwolnionymi z podatku od towarów i usług, z czynnościami nieopodatkowanymi, a także procesami, od których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Dodawanie wpisu do rejestru VAT

Rejestrami sprzedaży i zakupu VAT zajmują się między innymi profesjonalne biura rachunkowe, gwarantującą stałą obsługę księgowo-rachunkową, a także kadrowo-płacową, dla przedsiębiorców – polecane jest renomowane biuro Onyks Grażyny Jasik. Warto przy tym wiedzieć, że swoją pracę opierają one o procesy elektroniczne, które dzisiaj pozwalają na np. tworzenie Jednolitych Plików Kontrolnych, czy też przesyłania do US deklaracji online. Specjalistyczne oprogramowania, pozwalają również dodawać wpisy do rejestru VAT. Wtedy wystarczy wypełnić formularz programu, który zapyta o takie informacje, jak: dane nabywcy, numer dokumentu, opis dokumentu, datę księgowania, rodzaj wpisu (sprzedaż/zakup), a także o stawki – VAT, wartość netto, kwotę VAT i wartość brutto.

Warto wiedzieć, nowoczesne programy do rejestrowania VAT, pozwalają na tworzenie raportów, czy analiz dotyczący wyników sprzedażowych. Jest to ważne narzędzie przy wyznaczaniu kierunku rozwoju przedsiębiorstwa.

Opracowanie:
Serock, Warszawska 51
tel. 602 486 308
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz