Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o przyłączach kanalizacyjnych dla domu?

Co warto wiedzieć o przyłączach kanalizacyjnych dla domu?

Każda inwestycja budowy domu jednorodzinnego, czy wielorodzinnego wymaga przygotowania sprawnego przyłącza wodnokanalizacyjnego, również z systemem deszczowym. Wielokrotnie ten etap związany z uzbrojeniem terenu przysparza wielu problemów inwestorom. Warto zatem przyłącza wodnokanalizacyjne wykonywać tylko z szeroko wyspecjalizowaną firmą, która posiada wysokie kwalifikacje techniczne, a także szeroką wiedzę administracyjną oraz prawną.

Czy należy zgłosić budowę przyłącza?

W przypadku prowadzenia mniejszych inwestycji budowy domu, nie ma konieczności zgłaszania do starostwa powiatowego faktu o realizacji wykonawstwa przyłącza wodnokanalizacyjnego. Jest to związane z tym, że odpowiednie opracowania muszą być dostarczone już przy uzyskiwaniu pozwolenie na całościową budowę obiektu. Wtedy część projektu przyłącza jest zawarta w planach sytuacyjnych map zasadniczych.

Warto jednak pamiętać o tym, że pracownia projektowa sieci wodnokanalizacyjnej naszej działki, musi wystąpić z wnioskiem o warunki techniczne budowy do określonego dostawcy surowca wodnego. Dokument taki musi określać między innymi szacunkowe wykorzystanie wody, spodziewaną ilość ścieków oraz ich rodzaj, a także typy planowanej technologii, która będzie wykorzystywana.

Projekt przyłącza 

Firma budowlano-instalatorska może przejść do działań projektowych dopiero po uzyskaniu warunków technicznych od dostawcy/właściciela sieci wodnokanalizacyjnej ogólnej. Ważne jest przy tym to, że dana pracownia będzie współpracowała z Zespołem Uzgodnień Dokumentacji Projektowych, a także to, że dzisiaj zamawiający ma możliwość doboru rodzaju technologii. Warto postawić na nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na uzyskanie sprawnej instalacji wodnokanalizacyjnej, która będzie sprzyjała także obniżonym rachunkom za eksploatację wody. Takie działania ważne są np. przy realizacji inwestycji budowy domów pasywnych.

Wykonawstwo przyłącza

Wykonawcą przyłączy wodnokanalizacyjnych są firmy, które posiadają szerokie uprawnienia instalatorskie, budowlane, a także projektowe. Najczęściej są to przedsiębiorstwa zajmujące się bardzo szerokimi dziedzinowymi pracami, związanymi np. budowami przepompowni, instalacji wewnętrznych, sieci deszczowych, czy też oczyszczalni ścieków. Taką polecaną firmą jest Piastbud Andrzeja Piasecznego, która działa w województwie wielkopolskim. Jej usługi hydrotechniczne dotyczą także drenażów działki, a oferta kierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i do tych biznesowych oraz publicznych.

Opracowanie:
Przeźmierowo, Rubinowa 18
tel. 601 786 818
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz