Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o przeglądach technicznych maszyn budowlanych?

Co warto wiedzieć o przeglądach technicznych maszyn budowlanych?

Okresowe badania techniczne samochodu są oczywistym obowiązkiem każdego właściciela auta. Regularne przeglądy pojazdu są najlepszym sposobem na utrzymanie jego sprawności i bezpieczeństwa. Podobnie rzecz ma się w przypadku maszyn budowlanych. Wyłącznie pod warunkiem prawidłowej eksploatacji i konserwacji możemy spodziewać się ich niezakłóconej i bezawaryjnej pracy.

Obsługa maszyn budowlanych nie jest zadaniem łatwym, dlatego do wykonywania takiego zawodu niezbędne są specjalne uprawnienia. Operatorzy maszyn muszą wykazać się nie tylko szeroką wiedzą na temat ich obsługi, ale także budowy i zasad prawidłowej konserwacji – zauważa nasz rozmówca z firmy Wigropol-LR. Do podstawowych obowiązków operatora należy codzienna obsługa maszyny. Poza tym, konieczne jest poddawanie sprzętu budowlanego fachowym przeglądom technicznym.

Czym jest codzienna obsługa maszyny budowlanej?

Codzienna obsługa maszyny, w literaturze fachowej oznaczana skrótem OC, obejmuje działania, jakie operator musi wykonać każdego dnia przed rozpoczęciem pracy, a dokładniej przed uruchomieniem silnika. Do działań z zakresu OC zaliczamy dokręcenie kół, sprawdzenie stanu ogumienia i ciśnienia w oponach.

Dodatkowo, operator w ramach obsługi codziennej maszyny budowlanej musi skontrolować stan połączeń skręcanych, spawanych i nitowanych, upewnić się, że nie ma żadnych wycieków w układach paliwowym, hamulcowym i hydraulicznym. Sprawdzić należy także poziomy płynów w poszczególnych układach oraz napięcie paska klinowego.

Po uruchomieniu silnika, operator musi jeszcze dokonać oględzin oświetlenia i wycieraczek, sprawdzić pasy i działanie sygnału dźwiękowego. Wszystkie te czynności nie tylko zapewniają bezpieczeństwo pracy na placu robót, ale także pozwalają szybko wykryć i naprawić ewentualne usterki, co pozwala zapobiec poważniejszym uszkodzeniom maszyny.

Przeglądy techniczne maszyn budowlanych

Bez względu na to, jak ostrożny i profesjonalny operator pracuje na danym sprzęcie, poszczególne elementy ulegają nieuchronnie zużyciu. Właśnie dlatego każdą maszynę należy poddawać regularnym przeglądom, zgodnie z harmonogramem zalecanym przez producenta. Wszystkie informacje na temat obsługi maszyny znajdziemy w dokumentacji techniczno-ruchowej (DTR), która zawiera instrukcję obsługi, książkę gwarancyjną i katalog części zamiennych do maszyny budowlanej.

Przeglądu technicznego maszyn budowlanych dokonuje się zazwyczaj co 500, 1000 i 2000 motogodzin. Podczas profesjonalnego badania serwisant wymienia wszystkie filtry i płyny eksploatacyjne. Poszczególne podzespoły poddawane są regulacji i smarowaniu, likwidowane są także ewentualne wycieki.

Dbałość o systematyczne przeglądy techniczne maszyn to najlepszy sposób na utrzymanie sprzętu budowlanego w dobrym stanie, co przekłada się na zmniejszenie awaryjności oraz przedłużenie sprawności poszczególnych podzespołów i całego urządzenia.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz