Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o prętach gwintowanych?

Co warto wiedzieć o prętach gwintowanych?

Śruby, czy innego typu elementy złączne, w tym pręty gwintowane, są dzisiaj produkowane na terenie UE, w setkach milionów sztuk rocznie. Trafiają one zaś do zakładów przemysłowych, firm budowlanych, przedsiębiorstw energetycznych, czy koncernów elektronicznych. Ich zastosowanie jest niesamowicie szerokie, tak samo, jak liczba rodzajów tychże wyrobów. Dzisiaj razem z nami, warto przyjrzeć się bliżej prętom gwintowanym!

Pręty gwintowane – zastosowanie

Pręty gwintowane, podobnie jak inne elementy łączne, posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie stosuje się je między innymi w budownictwie oraz dekarstwie, do łączenie konstrukcji opartych o szalunek, czy do dodatkowego zabezpieczania stabilności więźby dachowej. Wielokrotnie stosuje się je także w instalatorstwie, np. do umieszczania na wysokościach instalacji, np. wentylacyjnych. Dzięki ich wytrzymałości i budowie, idealnie się one komponują z konstrukcjami drewnianymi, drewnopodobnymi, a także tymi z tworzyw sztucznych.

Różnorodność prętów gwintowanych

Podobnie, jak w przypadku śrub, pręty gwintowane dzisiaj występują w różnych formach, kształtach, klasach wytrzymałościowych, czy w odmiennych grubościach, klasach twardości i profilach. Wielokrotnie różnią się także pod kątem estetycznym. Jedne są bowiem ocynkowane, a inne dodatkowo barwione na określony kolor. W przypadku ich klasyfikacji, przede wszystkim należy jednak zwracać uwagę na materiał budulcowy. W zależności od przeznaczenia produkowane i stosowane później są pręty gwintowane ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Przy zakupie ważne jest jednak określenie również tego, jaką charakterystyką siły zrywającej przy rozciąganiu wyróżnia się dany wyrób. Istotne są również spełniane normy – np. PN-EN 1995-1-1:2010 – czy aprobaty techniczne.

Personalizowanie prętów gwintowanych

Dzisiaj ekipy budowlane, czy dekarskie, wielokrotnie zamiast kupować gotowe katalogowe wyroby łączeniowe, udają się do firm, które wyspecjalizowane są w personalizowaniu produktów, oferując szerokie usługi metaloplastyczne, oparte o technologię CNC. To dzięki niej tanio i w całych seriach, można stworzyć pręty gwintowane o unikalnych własnościach fizycznych, kształtach oraz wymiarach. Szeroką ofertą specjalną w tym zakresie, wyróżnia się na rynku polskim, między innymi przedsiębiorstwo DARMET, które jest w stanie wytworzyć nawet mniejsze konstrukcje stalowe. Z pełną oferta firmy, warto zatem zapoznać się już teraz na dedykowanej stronie internetowej, dotyczącej zarówno produkcji własnej, jak i dystrybucji śrub: z łbem sześciokątnym, z łbem walcowym, czy z łbem grzybkowym. 

Opracowanie:
Magnuszew, Przyjaźni 10
tel. 48 611 02 60
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz