Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o pompach próżniowych?

Co warto wiedzieć o pompach próżniowych?

Gdy pracujemy w warunkach, gdzie w zamkniętym pomieszczeniu unoszą się różnego rodzaju gazy bardzo dobrym urządzeniem do ich usuwania jest tak zwana pompa próżniowa. Jest to rodzaj urządzenia stosowanego najczęściej w technice i jeśli mamy zamiar pracować w tego typu branży, to warto zapoznać się z niezwykle istotnymi informacjami zawartymi poniżej na temat pomp próżniowych.

Czym jest pompa próżniowa?

 Jest to rodzaj urządzenia, które określane jest także mianem ssawki bądź ekshaustorem stosowanego w technice do usuwania gazów z przestrzeni zamkniętej poprzez wytwarzanie podciśnienia. Do najważniejszych parametrów tego urządzenia należą wydajność, ciśnienie końcowe oraz szybkość pompowania w zależności od ciśnienia. Pompy próżniowe dzielimy na takie, które pracują przy ciśnieniu atmosferycznym oraz te, które wymagają uzyskania próżni wstępnej a ma to związek z maksymalnym ciśnieniem, jakie może być uzyskane na wylocie pompy.

Rodzaje pomp próżniowych

 Ze względu na metodę działania pompy próżniowe dzielimy na:

  • Pompy próżniowe dyfuzyjne - Jest to typ urządzenia, którego strumień rtęci bądź specjalnego oleju zabiera ze sobą cząsteczki gazu przenosząc je do obszaru próżni wstępnej. Dyfuzyjne pompy próżniowe są stosunkowo łatwe w obsłudze oraz cechuje je bardzo długi czas żywotności.

  • Pompy próżniowe olejowe - Bardzo wydajny rodzaj pomp rotacyjnych, które znajdują zastosowanie między innymi w przemyśle hutniczym, motoryzacyjnym oraz przy pakowaniu żywności. Tego rodzaju pompy są łatwe w obsłudze oraz cechuje je praca bez nadmiernego hałasu.

  • Pompy próżniowe bezolejowe - Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj pomp do których użycia nie wymagana jest obecność oleju zaś gaz, który jest transportowany przez ten rodzaj pompy nie ma styczności z układem napędowym i łożyskami urządzenia, dzięki czemu możemy użyć do ich smarowania standardowego rodzaju smaru. Bezolejowe pompy próżniowe najczęściej stosuje się w przemyśle farmaceutycznym, gdzie istnieje potrzeba wytworzenia próżni w warunkach laboratoryjnych.

  • Pompy turbomolekularne - Kolejny rodzaj pomp rotacyjnych, składający się z wirnika oraz statora. Jest to typ pompy, której zadaniem jest uzyskanie bardzo wysokiej jakości próżni bez dodatku oparów oleju bądź smaru stosowanego w pompach próżniowych.

  • Pompy próżniowe Roots'a - Jest to bardzo odporny na korozję, wibrację oraz niezawodny rodzaj pompy stosowany na przykład do procesu destylacji, obróbki termicznej lub odgazowywania stali ze względu na to, iż w tych procesach wymagana jest bardzo wysoka prędkość pompowania.

Jak dbać o pompy próżniowe

 Pompy próżniowe mimo swojej dużej wytrzymałości również mogą ulec awarii, najczęściej spowodowane jest to poprzez niedostarczenie odpowiedniej ilości oleju do silnika pompy lub użycie przeterminowanego, pełnego zanieczyszczeń oleju. Aby nie dopuścić do żadnych awarii tego urządzenia należy udać się do specjalistycznej firmy takiej jak Char – Komp, której doświadczeni pracownicy odpowiednio zajmą się konserwacją oraz wymianą elementów mogących w najbliższym czasie ulec awarii, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów związanych z zakupem nowej pompy próżniowej.

Opracowanie:
Gniezno, Kłeckoska 92a
tel. 61 426 76 16
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz