Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o piasku płukanym?

Co warto wiedzieć o piasku płukanym?

Rodzajów kruszyw wykorzystywanych w budownictwie, przemyśle chemicznym, a także w drogownictwie, ogrodnictwie oraz przy produkcji prefabrykatów jest naprawdę wiele. Wyróżnia się żwiry, otoczaki, pospółkę, glinę, kruszywa recyklingowe oraz oczywiście piaski. Jeśli chodzi o ostatni materiał, największe zapotrzebowanie rynkowe jest na piasek płukany o niewielkich frakcjach 0-2 oraz 0-4 mm. Co warto wiedzieć o tym kruszywie sypkim?

Czym jest piasek płukany?

Piasek płukany to kruszywo naturalne, które odzyskuje się z pospółki metodą przesiewania lub też płukania. Produkcja tego materiału musi zaś odbywać się w zgodzie z normą PN-EN 12620+A1:2010, a istotne są również dodatkowe analizy wykonywane w kopalniach. Jeśli chodzi o frakcje piasku płukanego, wyróżnia się przede wszystkim materiał 0-2 mm. Często wykorzystany jest też piasek o granulacji 0-4 mm, który może być uzyskany poprzez proces sitowania.

Zaletą piasków płukanych jest ich czystość mineralna. Kruszywo to nie posiada substancji organicznych i syntetycznych, a także gliny. Dzięki temu jest ono szczególnie cenione w przemyśle chemicznym, budowlanym oraz prefabrykacyjnym. Piasek płukany może stanowić materiał bazowy do produkcji innych mieszanek kruszyw, a także jest składnikiem wielu zapraw, klejów itp.

Czym różnią się od siebie piaski, żwiry i pospółka?

Niezależnie od rodzaju inwestycji budowlanej na placu budowy pojawiają się różnego rodzaju kruszywa naturalne. Przede wszystkim są to żwiry, pospółka oraz piasek płukany. Mimo tego, iż mają podobne zastosowanie, a nawet granulację i skład fizykochemiczny, wyraźnie się od siebie różnią. Pospółką zwie się bowiem materiał będący mieszaniną żwirów oraz piasków. Ma ona zatem zróżnicowany udział frakcji piaszczystej, żwirowej oraz dodatkowo kamienistej. Żwir i piasek płukany są zaś materiałami oczyszczonymi. Nie są zróżnicowane i mają jednolitą morfologię każdego ziarenka.

Jeśli chodzi zaś o zastosowanie, niekiedy na warstwę czy podbudowę lepiej sprawdzi się pospółka, a niekiedy wystarczy zastosować żwir lub też piasek płukany. Wszystko zależy od ich parametrów technicznych, które określane są ściśle przez producentów – kopalnie i ich dystrybutorów. Restrykcyjne krajowe oraz unijne normy spełnia producent BRZEZINKI I, który oferuje również glinę, podsypkę gliniastą, piasek podsypkowy oraz ziemię. Klienci liczyć mogą przy zakupie na szybki transport materiałów do zakładów prefabrykacyjnych, na plac budowy czy też do składu kruszyw do dalszej sprzedaży.

Zastosowanie piasku płukanego

Drobny piasek płukany ma bardzo szerokie zastosowanie. Obecnie najczęściej stosuje się go, jako kruszywo:

  • stosowane do murowania, ważny element każdej zaprawy;
  • do tynkowania, wylewek, posadzki;
  • do prac budowlane takich, jak wymiana gruntu;
  • do tworzenia przepuszczalnej dla wody warstwy, np. w ogrodzie lub dookoła domu;
  • do mieszanki piaskowo-cementowej w pracach brukarskich;
  • do zasypywania fundamentów;
  • do wypełniania piaskownic (musi spełniać odpowiednie normy sanitarne). 
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz