Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o paletach drewnianych?

Co warto wiedzieć o paletach drewnianych?

Większość przedsiębiorstw działających w przemyśle każdego dnia wykorzystuje palety. Palety służą głównie do magazynowania towarów oraz ułatwiają jego transport. Na rynku znaleźć można różne rodzaje palet. To, jakie palety będą potrzebne firmie przemysłowej zależy w głównej mierze od tego, jakie produkty będą nimi przewożone lub magazynowane na nich.

Jakie są rodzaje palet?

W przemyśle znaleźć można wiele różnych rodzajów palet. Najbardziej znanymi i najczęściej wykorzystywanymi są palety drewniane. Wśród nich również można wymienić kilka typów. Palety drewniane różnią się między sobą kształtem, wymiarami, a nawet zastosowaniem. Najpopularniejsze rodzaje palet  to:

  • europalety,
  • paleta przemysłowa,
  • palety niestandardowe,
  • palety przemysłu chemicznego.

Europalety inaczej nazywane są paletami euro, a często spotkać można się z ich skrótową nazwą EUR. Do ich przenoszenia służą wózki widłowe, a ich główną zaletą są ustandaryzowane formy, dzięki którym spełniają europejskie wymogi i normy przewozowe i transportowe towarów. Jak informuje specjalista z tej branży z firmy AGH Anna Grzelak, najpowszechniej używanymi europaletami są te o wymiarach 1200 mm x 800 mm oraz 800 mm x 600 mm. Produkcja palet euro wymaga certyfikatów i licencji.

Kolejnymi są palety przemysłowe, na które potocznie mówi się „angielki”, można również spotkać się ze skrótową nazwą ISO. Rozmiary tego rodzaju palety są bardziej zróżnicowane i większe od standardowych palet europejskich. W porównaniu do europalet nie podlegają wymogom i normom, jednak przez to ich jakość jest niższa.

Innym rodzajem są palety niestandardowe. Ich rozmiar oraz sposób wykonania zależą od indywidualnych potrzeb klienta. Jak sama nazwa wskazuje, palety niestandardowe nie posiadają określonych kształtów i rozmiarów. Od innych palet mogą różnić się także innym układem desek. Najczęściej wykorzystywane są do prac z towarami o niestandardowych rozmiarach.

Palety wykorzystywane w przemyśle chemicznym skrótowo oznaczane są jako CP. Przeznaczone są do transportowania produktów chemicznych. Sposób ich wykonania i jakość podlegają szczególnym wymaganiom. Wśród nich można wyróżnić kilka ich rodzajów. Przede wszystkim mogą różnić się wymiarami i wykonaniem, np. wykorzystanie do ich produkcji drewna suszonego lub poddanie ich obróbce termicznej.

Inne zastosowanie palet

W dzisiejszych czasach sprzedaż palet to nie cała oferta, jaką mają przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowe zajmujące się paletami. Palety drewniane coraz częściej wykorzystywane są w innych celach niż tylko w przemyśle. Popularność zyskują meble wykonane z palet. Firmy specjalizujące się w produkcji palet ponadto tworzą między innymi:

  • meble ogrodowe,
  • szafki,
  • półki,
  • łóżka,
  • stoły,
  • krzesła.

To tylko część rzeczy, które wykonać mogą firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą palet. Wszystko zależy od pomysłu klienta, ponieważ z drewnianych palet można zrobić wiele rzeczy, które przydatne będą w życiu codziennym. Wytwarzanie mebli z palet to także oszczędność materiału, ponieważ do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się lekko uszkodzone lub używane palety, które nie nadają się już do użytkowania w przemyśle.

Opracowanie:
Rzeszów, Boya-Żeleńskiego 11
tel. 509 866 932
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz