Co warto wiedzieć o naprawie silnika?

Co warto wiedzieć o naprawie silnika?
Silnik jest sercem każdego pojazdu i dokładnie jak ludzkie serce, potrafi znieść bardzo wiele w codziennej eksploatacji. Ale przychodzi taki moment, gdy konieczny jest jego remont. Jak należy się za niego zabrać?

Diagnostyka

Każdy silnik ma określony przebieg, po którym należy przeprowadzić jego remont, ale trzeba pamiętać o tym, że dwa początkowo jednakowe mogą być w zupełnie innym stanie po przejechaniu określonej liczby kilometrów, ponieważ sporo zależy również od tego, czy jednostka była eksploatowana zgodnie z zaleceniami producenta. Silniki regularnie konserwowane, napędzane dobrej jakości paliwem i olejami, nieprzeciążane ponad miarę będą służyć dłużej i okażą się mniej podatne na awarie. 

Zanim więc zlecimy generalny remont silnika, potrzebna będzie szczegółowa diagnostyka jednostki. Dzięki temu dowiemy się, co dokładnie w nim szwankuje, jakie części należy bezwzględnie wymienić, a co wymagać będzie jedynie regulacji. Stanem silnika warto też interesować się podczas zwykłej eksploatacji – dobrze spojrzeć, czy nic nie wycieka, nie dymi, czy silnik pracuje równomiernie, nie ma trudności z odpalaniem etc. Jego stan najlepiej jednak ocenić podczas obowiązkowych badań technicznych pojazdu.

Naprawiać czy wymieniać?

Jeśli w silniku szwankują tylko te „mniej ważne” elementy, warto zainwestować w naprawę. Ale gdy wymaga on kapitalnego remontu, może się okazać, że bardziej opłacalny będzie po prostu zakup nowej jednostki, zwłaszcza gdy stara ma już swoje lata i w perspektywie czeka ją praca w trudnych warunkach. Kapitalny remont kosztuje kilka tysięcy złotych, a w tej cenie można dostać nową albo używaną jednostkę w dobrym stanie, choć w przypadku tych drugich jest ryzyko, że nie do końca będą sprawować się zgodnie z oczekiwaniami. 

Silnik po remoncie ma około 80 procent jakości części fabrycznej i wymaga specjalnego traktowania – na początku należy unikać przeciążeń i trzeba stosować oleje przeznaczone do docierania jednostek. Oszczędzanie na naprawie szybko się zemści, dlatego należy zregenerować wszystkie części, które współpracują z wymienianym elementem.

Gdzie naprawiać?

Odpowiedź jest prosta – tylko w renomowanych warsztatach specjalizujących się w naprawach silników. Samodzielna regeneracja nie jest wskazana, podobnie jak stosowanie tanich, niesprawdzonych zamienników części.

Najlepszych mechaników samochodowych szukaj na pkt.pl.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz