Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o nadzorze inwestorskim?

Co warto wiedzieć o nadzorze inwestorskim?

Na placu budowy nie tylko spotkać można wykonawców i podwykonawców, geodetów i geotechników, a także kierowników budowy. Coraz częściej inwestorzy powołują inspektorów nadzoru inwestorskiego, którzy dbają o to, by dana inwestycja przebiegała według ich oczekiwań. Czym dokładnie zajmują się tacy reprezentanci z uprawnieniami budowlanymi?

Czym jest nadzór inwestorski?

Nadzór inwestorski to nic innego jak reprezentacja inwestora na budowie przez niezależnego, doświadczonego, a także posiadającego odpowiednie uprawnienia inżyniera, którego zadaniem jest prowadzenie szeroko rozumianej kontroli. Inspektor nadzoru inwestorskiego musi bowiem dbać o to, by wykonawcy i podwykonawcy realizowali inwestycję w zgodzie z:

  • projektem,
  • pozwoleniem na budowę,
  • przepisami,
  • zasadami technicznymi,
  • podpisanymi umowami,
  • harmonogramem prac,
  • kosztorysem,
  • obowiązującymi normami m.in. bezpieczeństwa.

Inspektor może zatem kontrolować działania kierownika budowy, odbierać poszczególne etapy prac budowlanych, a także może uczestniczyć w zarządzaniu całym przedsięwzięciem. Do jego zadań zaliczyć można również zgłaszanie poprawek.

Kiedy należy powołać inspektora nadzoru inwestorskiego?

Według obowiązujących przepisów prawa nie zawsze istnieje obowiązek powoływania inspektora nadzoru inwestorskiego. W większości przypadków jest on zatrudniany przez inwestora dobrowolnie, reprezentując jego interesy i weryfikując prawidłowość prowadzonych robót w sposób obiektywny, skrupulatny i niezależny.

Oczywiście istnieją sytuacje, w których inwestor jest obligatoryjnie zobowiązany do współpracy z inspektorem nadzoru inwestorskiego. Najczęściej dotyczy to inwestycji wpływających na środowisko naturalne lub tych, które są szczególnie złożone. Organy kontrolne wydając pozwolenie na budowę, mogą zatem nałożyć na inwestora obowiązek powołania specjalisty od nadzoru inwestorskiego.

Kto może pełnić funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego?

Inspektorem nadzoru inwestorskiego może zostać inżynier, który posiada uprawnienia budowlane związane z samodzielnym projektowaniem i kierowaniem robotami budowlanym m.in. w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Najczęściej o nadzór inwestorski inwestorzy proszą zatem doświadczonych ekspertów z biur projektowych. Posiadają oni bowiem doświadczenie nie tylko w kierowaniu robotami budowlanymi, ale także w samym projektowaniu obiektów jednorodzinnych, wielorodzinnych, użyteczności publicznej, gospodarczych, przemysłowych czy komercyjnych.

Praktyczna wiedza inspektorów pracujących również jako projektanci pomaga im w takim prowadzeniu inwestycji, by inwestor przy odbiorze budynku mógł cieszyć się wysokim standardem wykonania i zoptymalizowanymi kosztami. Na to liczyć mogą klienci Biura Projektowego MS, które przejmuje od zleceniodawców również urzędowe pełnomocnictwo. Dzięki temu o pozyskanie np. pozwolenia na budowę zadba doświadczony specjalista.

Zalety nadzoru inwestorskiego

Nadzorem inwestorskim zainteresowani są nie tylko deweloperzy mieszkaniowi, inwestorzy z dużym budżetem czy też inwestorzy realizujący inwestycje budynków wielkopowierzchniowych. Coraz częściej inspektor nadzoru inwestorskiego powoływany jest przy wznoszeniu domów jednorodzinnych. Korzyści podjęcia współpracy z doświadczonym specjalistą jest bowiem wiele. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • prowadzenie inwestycji w najwyższym standardzie budowlanym,
  • prowadzenie inwestycji w zgodzie z dokumentacją i przepisami prawa,
  • optymalizowanie harmonogramów prac,
  • optymalizowanie kosztów budowy,
  • optymalizowanie procesów logistycznych,
  • brak konieczności zaangażowania inwestora w budowę,
  • uniknięcie fuszerek i braku profesjonalizmu wykonawców,
  • wykorzystywanie najnowszych technologii budowlanych.

Podsumowując, inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje inwestora na wielu płaszczyznach całej inwestycji gwarantując mu bezpieczeństwo budowy i ograniczając jego stres związany z różnymi etapami prac czy wypełnianiem procedur administracyjnych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz