Co warto wiedzieć o mące – poradnik nie tylko dla początkujących kucharzy

Co warto wiedzieć o mące – poradnik nie tylko dla początkujących kucharzy

Mąka jest jednym z podstawowych składników używanych na co dzień w kuchni, nie tylko tej profesjonalnej, ale i domowej. Dlatego warto dowiedzieć się kilku informacji na jej temat, które będą przydatne i zawodowym kucharzom, i zwyczajnej mamie, która każdego dnia musi przyrządzać posiłki dla swojej rodziny.

Jak powstaje mąka?

Proces powstawania mąki jest większości z nas dobrze znany. Pozyskuje się ją w procesie mielenia ziaren różnego rodzaju zbóż, w tym pszenicy, żyta, jęczmienia czy kukurydzy, stąd wiele typów mąk, które można we wszelaki sposób wykorzystywać. Najbardziej popularna jest oczywiście mąka pszeniczna.

Składniki mąki

Głównym składnikiem mąki są węglowodany i stanowią one nawet 75% jej zawartości. Poza węglowodanami mąka zawiera białko roślinne, niewielką ilość tłuszczu oraz witamin B1, B2, a także potasu, magnezu, żelaza, cynku oraz manganu. Mąka razowa jest dużo bogatsza w zdrowe składniki od mąki pszenicznej, dlatego kiedy tylko mamy taką możliwość, warto jej używać.

Rodzaje mąki

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje mąki, w zależności od jej przemiału. To mąka gładka oraz mąka ziarnista. Drugi podział odróżnia mąkę chlebową oraz niechlebową, trzeci zaś mówi o ilości substancji mineralnych w niej zawartych. Zgodnie z tym podziałem wyróżnia się mąkę typu 450, najjaśniejszą ze wszystkich mąk, a na końcu tej klasyfikacji znajduje się mąka typu 2000, czyli mąka najciemniejsza. Mąka 450 jest najczęściej wykorzystywanym rodzajem mąki, zwana inaczej tortową. Na pewno znajduje się zazwyczaj również w twoim koszyku sklepowym, ponieważ można ją zastosować do delikatnych ciast. Drugi rodzaj mąki – mąka 500 – zwana krupczatką, poznańską a czasami wrocławską – służy także do wypieków, ale nie biszkoptów, tylko np. ciast kruchych bądź półkruchych. Można jej też używać do zagęszczania zup czy sosów, robienia pierogów i naleśników. Kolejna to mąka 550, zwana luksusową, idealna do ciast smażonych, w tym pączków. Mąki 650 służą do wypieku bułek, 750 i 850 – chleba, pieczywo graham zaś produkowane jest z mąki 1850.
 
Pamiętaj, że to, jaki rodzaj mąki wybierzesz do swoich dań, może mieć ogromny wpływ na to, czy ciasto albo naleśniki będą smaczne, czy też nie. Warto jak najczęściej używać ciemnej mąki, która jest zdecydowanie zdrowsza.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz