Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o kursach na wózki widłowe?

Co warto wiedzieć o kursach na wózki widłowe?

Wózki widłowe wykorzystywane są przez różnego rodzaju magazyny, hurtownie, składy materiałowe, a także przez liczne przedsiębiorstwa przemysłowe. Rodzajów tychże pojazdów transportu bliskiego jest wiele: widłowe spalinowe, gazowe i elektryczne czy też wózki widłowe boczne, terenowe, ze zmiennym wysięgiem, z wysuwanym masztem oraz podnośnikowe sterowane z poziomu lub podestu roboczego. By móc użytkować taką technologię, operatorzy są zobowiązani posiadać określone kwalifikacje UDT. Jak je zdobyć?

Uprawnienia na wózki widłowe

Możliwość użytkowania wózków widłowych jest dostępna tylko dla osób, które potwierdziły swoje kwalifikacje podczas kursu i późniejszego egzaminu państwowego prowadzonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Ten dzieli uprawnienia do obsługi wózków na dwie różne kategorie.

Pierwsza dotyczy wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia, z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Druga kategoria dotyczy zaś wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem. Różnica nie tylko wiąże się z zakresem uprawnień, ale też z czasem ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego. Kategoria pierwsza pozwala na użytkowanie wózków przez 10 lat, a druga przed lat 5.

Podkreślić również należy, że obsługą wózków widłowych mogą zajmować się tylko osoby, które ukończyły 18 rok życia. Operatorzy wózków napędzanych na gaz są dodatkowo zobowiązani do odbycia szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania butli, w tym ich bezpiecznej wymiany.

Kursy na wózki widłowe

Kursy na wózki widłowe to kursy przygotowujące do egzaminów kwalifikacyjnych na uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie obsługi i konserwacji wózków widłowych. Prowadzą je specjalistyczne ośrodki szkoleniowe, które wyposażone są w nowoczesny sprzęt, a także w place manewrowe. Sam kurs na wózek widłowy dzielony jest zaś na kształcenie teoretyczne oraz praktyczne (około 35h dydaktycznych). W przypadku, gdy swoich pracowników na szkolenie wysyła firma, może ona z ośrodkiem szkoleniowym ustalić to, iż miejscem odbywania kursu będzie zakład klienta. Elastyczną współpracę zapewnia zatem OŚRODEK SZKOLENIA ZAWODOWEGO z Gdyni, który może pochwalić się dużym współczynnikiem zdawalności. To efekt wdrożenia innowacyjnych metoda nauczania. Jak zaś wygląda egzamin na wózek widłowy?

Składa się on na część teoretyczną oraz praktyczną. Pierwszy egzamin odbywa się w sali komputerowej, gdzie należy odpowiedzieć na minimum 11 pytań ze wszystkich wylosowanych przez komputer. W banku pytań znajduje się zaś ich blisko 300. Po zdanym egzaminie teoretycznym przychodzi czas na egzamin praktyczny. Egzaminator Dozoru Techniczne sprawdza wtedy umiejętności jazdy, manewrowania wózkiem, a także wiedzę dotyczącą zasad BHP i wymiany butli z gazem.

Pamiętać warto również, że raz zdobyte uprawnienia na wózki widłowe, są ważne terminowo i trzeba je okresowo odnawiać.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz