Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o komputerach przemysłowych.

Co warto wiedzieć o komputerach przemysłowych.

Komputery to urządzenia bez udziału których w obecnych czasach nie możemy zrobić bardzo wielu rzeczy. Oprócz standardowych komputerów przeznaczonych do użytku prywatnego istnieją także komputery przemysłowe, które są coraz częściej stosowane zarówno w tych mniejszych jak i tych większych systemach produkcyjnych, dlatego też warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Podstawowe informacje

Komputer przemysłowy, który możemy również spotkać pod nazwą komputer IPC, jak sama nazwa wskazuje, jest używany głównie w zakładach przemysłowych, fabrykach lub magazynach. Jeśli chodzi o samo działanie, to komputery tego typu mają podobne funkcje do tych, jakie mamy w naszych standardowych komputerach PC, jednak w odróżnieniu od nich cechuje je dużo lepsza jakość, jeśli chodzi o wykonanie oraz odporność na takie czynniki jak wstrząsy, zakłócenia elektromagnetyczne, zalanie płynem bądź zapylenie, co daje gwarancję działania ich nawet przez kilkanaście lat. Komputery przemysłowe nie posiadają również na ogół żadnych otworów wentylacyjnych, jednak nie ma to wpływu na ich efektywność.

Rodzaje komputerów przemysłowych

W zależności od tego, jakie zadania ma spełniać nasz komputer przemysłowy, możemy wybrać odpowiedni jego rodzaj:

  • Komputer jednopłytkowy - Jest to rodzaj komputera, który na pojedynczej płycie posiada między innymi wszelkiego rodzaju gniazda PCI, procesor, kartę graficzną oraz pamięć RAM. Najczęstszym sposobem ich montażu jest zabudowa.
  • Komputer IPC Box - Budową przypominające domowe komputery stacjonarne znajdujące się w obudowach typu Tower lub dostosowane do montażu w specjalnych 19 calowych szafach typu RACK. W tego typu komputerach istnieje możliwość zainstalowania większej ilości różnych komponentów takich jak dyski twarde czy dobranie lepszego systemu chłodzenia.
  • Komputer panelowy - Rodzaj komputerów z ekranem dotykowym o różnych wielkościach. Zbudowane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej i szyb odpornych na zarysowania. Jest to rodzaj komputera bardzo często stosowany w przemyśle spożywczym lub branży medycznej.

Co zrobić w przypadku awarii?

Pomimo tego, że komputery przemysłowe są bardzo odporne na uszkodzenia, to jest to jednak tylko zwykłe urządzenie, w związku z czym może w nim dojść do nieprzewidzianych usterek zarówno tych związanych z elektroniką jak i tych, które trudniej przewidzieć jak na przykład pęknięcie lub uszkodzenie obudowy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego Dobry Serwis, którego pracownicy dokonają pełnej diagnozy oraz niezbędnych napraw bez konieczności wymiany całego sprzętu na nowy.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz