Materiał Partnera

Co warto wiedzieć o karmie dietetycznej dla psa

Co warto wiedzieć o karmie dietetycznej dla psa

Zdrowe, zbilansowane, a przede wszystkim właściwe odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie nie tylko ludzkiego, ale i zwierzęcego organizmu. Szczególnie, gdy pies jest chory, cierpi na nadwagę lub jest osłabiony, zwykła karma nie wystarczy i warto sięgnąć po specjalne - dietetyczne mieszanki. Warto dowiedzieć się więcej na temat dietetycznej karmy, jeśli leży nam na sercu dobro naszych czworonogów.

Co to jest karma dietetyczna?

Karma dietetyczna to nie każde pożywienie przeznaczone dla psów, bowiem nie każdy produkt dostępny na półce w sklepie zoologicznym jest w takim stopniu zbilansowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb czworonoga. Karmy dietetyczne dzielimy generalnie na bytowe i weterynaryjne w tym także karmy light.

Karmy light

Problem nadwagi dotyczy coraz częściej również psów. Dzieje się tak, ponieważ właściciele często ,,rozpieszczają" swoich pupili przekarmiając ich lub dokarmiając kalorycznymi i wysoko przetworzonymi produktami lub nie zapewniają swoim czworonogom należnej dawki ruchu. Otyłość jest tak samo groźna dla zwierząt jak i dla ludzi, niosąc za sobą konsekwencje w postaci cukrzycy, chorób serca czy stawów. Dla psów z nadwagą szczególnie polecane są tzn. karmy light, czyli karmy o obniżonym poziomie tłuszczu i węglowodanów, które jednak zawierają wszystkie niezbędne dla psa składniki odżywcze. Najlepiej  skonsultować zarówno dobór takiej karmy jak i sam problem nadwagi psa, z lekarzem weterynarii, który pokieruje procesem gubienia wagi, tak by przebiegł bezpiecznie. W tym przypadku lekarz weterynarii pełni rolę tzn. ,,psiego dietetyka".

Karmy bytowe

To rodzaj karmy dietetycznej posiadający zbilansowany skład bogaty we wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla zdrowia psa dopasowany do konkretnych jego potrzeb np. dla psów ze skłonnościami do alergii pokarmowych lub osłabionych, którym zwykła karma mogłaby po prostu zaszkodzić. Możemy dobrać również karmy bogate w dane składniki mineralne, na których niedobór cierpi nasz zwierzak, co pozwoli przywrócić m.in. zdrowy wygląd sierści, oprawi kondycję skóry, a także pomoże złagodzić stany zapalne.

Karma weterynaryjna

To drugi rodzaj karmy dietetycznej. Jest ona przeznaczona dla chorych psów. Skład takiej karmy jest dostosowany do konkretnej choroby danego psa (na przykład cukrzycy czy choroby nerek), która pociąga za sobą konieczność spożywania ustalonych składników odżywczych oraz produktów o specjalistycznym składzie i mają za zadanie wspomóc leczenie psa. Podaje je się na ogół w specjalistycznych przychodniach weterynaryjnych takich jak PW Ochockie Centrum Weterynaryjne . Ogólnie karmę dietetyczną powinien dobierać lekarz weterynarii, ponieważ najlepiej będzie on umiał określić potrzeby oraz stan zdrowia psa.

Opracowanie:
Warszawa, Grójecka 118
tel. 22 824 06 00
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz