Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o geodezyjnych mapach do celów prawnych?

Co warto wiedzieć o geodezyjnych mapach do celów prawnych?
Jeżeli mielibyśmy trzymać się wyznaczników definicyjnych, to mapa do celów prawnych jest niczym innym niż specjalistycznym opracowaniem kartograficznym wykonywanym przez uprawnionego do tego geodetę. Co do zasady przedstawia ono granice nieruchomości, wybrane dane z ksiąg wieczystych, a także dane z ewidencji gruntów i budynków. Co jest zatem niezbędne do przygotowania tego typu mapy i kiedy może przydać się ona najbardziej?

Tworzenie mapy do celów prawnych krok po kroku


Już na samym wstępie warto wyraźnie podkreślić, że przygotowanie tego typu mapy to skomplikowany i przede wszystkim wieloetapowy proces. Praca geodety rozpoczyna się oczywiście od przyjęcia zlecenia. Klient zobowiązany jest do podania specjaliście wszystkich informacji dotyczących zarówno lokalizacji posiadanej działki, jak i jej numeru ewidencyjnego. Następny krok wymagany przez rygorystyczne procedury to zgłoszenie sprawy w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, skąd pozyskać trzeba również wszystkie materiały konieczne do rzetelnego wykonania mapy do celów prawnych. Jeżeli wszystko jest tak, jak powinno, geodeta przystępuje do działań w terenie.

Profesjonalny wywiad polega m.in. na sprawdzeniu istniejących znaków granicznych, a także osnowy geodezyjnej zachowanej z czasów zakładania ewidencji gruntów. Dodatkowo zostaje zamierzona istniejąca sytuacja na gruncie oraz inne istotne w sprawie szczegóły terenowe, które przenosi się na mapę wynikową. Na samym końcu natomiast przygotowuje się tzw. operat techniczny z czynności, który zawiera obliczenia, szkice oraz materiały dotyczące działki wraz z raportami pomiarowymi i opracowaną mapą. Co jeszcze warto wiedzieć?

Kiedy przydają się mapy do celów prawnych?


Jak sama nazwa wskazuje, opracowania tego typu są niezbędne podczas toczących się postępowań sądowych lub prawnych. Mowa tutaj przede wszystkim o konieczności założenia księgi wieczystej, wyjścia ze współwłasności, ustaleniu służebności gruntowej czy zasiedzeniu nieruchomości. Jako że mapy zazwyczaj stanowią istotne dowody w konkretnej sprawie, muszą one oczywiście zostać odpowiednio uwierzytelnione. Osoby, które z różnych przyczyn stają przed koniecznością zlecenia przygotowania takiej mapy, powinny zdawać sobie sprawę z jednej dość istotnej kwestii. Jakiej?

Chodzi oczywiście o czas, jaki jest potrzebny do tego, aby opracowanie w ogólne powstało. Jest to uzależnione od wielu czynników oraz od ilości danych, którymi dysponuje ewidencja gruntów dotyczących przedmiotowej działki. Jak jednak podkreślają doświadczeni geodeci z firmy Azymut, wszystkie czynności związane z wykonaniem mapy trwają minimum 3 miesiące. Z praktycznego punktu widzenia warto zadbać zatem o to, aby powierzyć zlecenie odpowiednio wcześnie.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz